Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ČB
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náhlý odchod velvyslankyně a dlouholeté diplomatky Kateřiny Fialkové

 

S hlubokým zármutkem oznamujeme smutnou zprávu o úmrtí naší dlouholeté kolegyně Kateřiny Fialkové. Velvyslankyně České republiky ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku zemřela náhle 1. listopadu 2022 v Bernu. Po listopadové revoluci patřila k vůdčím osobnostem, které přivedly Česko do mezinárodních organizací. Byla také první vysoce postavenou Češkou v NATO, kde pracovala v kabinetu generálního tajemníka lorda Robertsona.

Velvyslankyně Fialková vstoupila do české diplomacie před 30 lety, kdy začínala na Ministerstvu zahraničních věcí v odboru mnohostranné ekonomické spolupráce. Novou českou zahraniční službu budovala jak s odkazem na etické dědictví Masarykovy První republiky, tak s hluboce prožívaným morálním étosem, který do ní vnesl prezident Václav Havel. Dlouholetá diplomatka naplňovala tyto ideály od počátku své činnosti na MZV až do posledního pracovního dne, kdy plánovala akce k důstojnému připomenutí blížícího se svátku 17. listopadu.

Patřila ke generaci českých diplomatů, která s plným vědomím důležitosti tohoto dějinného úkolu přivedla Českou republiku do NATO a do Evropské unie, aby ji ukotvila v západním světě – v demokracii, vládě zákona, úctě k lidským právům a důstojnosti každého lidského života.

Velvyslankyně Kateřina Fialková se svou zdánlivě nevyčerpatelnou energií, buldočí odhodlaností dotáhnout správné věci k jejich naplnění a odvahou postavit se všemu, v čem cítila nepravost, zosobňovala hodnoty polistopadové české zahraniční služby jako málokdo jiný.

.