Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

 Náměstek Dvořák na unijních jednáních v Barceloně vyzdvihl spolupráci zemí jižního Středomoří
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Dvořák na unijních jednáních v Barceloně vyzdvihl spolupráci zemí jižního Středomoří

 

Krize vyvolaná ruskou invazí na Ukrajinu. To bylo hlavním tématem zasedání Unie pro Středomoří a jednáním států Evropské unie se zeměmi Jižního sousedství. Obě se uskutečnila 24. listopadu 2022 v Barceloně a za Českou republiku vedl delegaci náměstek ministra Martin Dvořák.

Letošní Regionální fórum Unie pro Středomoří, která sdružuje 42 států Evropy a Blízkého východu, reagovalo především na důsledky agrese Ruska proti Ukrajině a destabilizaci Evropy i jejího širšího sousedství. Podle náměstka ministra zahraničí Martina Dvořáka probíhající válka ohrožuje energetikou bezpečnost našeho kontinentu a vyvolala obavy z potravinové krize v řadě zemí v evropském sousedství. „Oba tyto problémy musíme řešit v rámci užší spolupráce mezi oběma regiony,“ prohlásil. Navazující ministerské jednání unijních států se zeměmi Jižního sousedství se zaměřilo také na nastartování ekonomik, posílení obchodu a užší hospodářskou integraci.

Česko dlouhodobě prosazuje společnou reakci na důsledky ruského chování na Ukrajině a podporuje pomoc postiženým zemím, stejně jako posílení obchodu mezi Evropou a jejími jižními sousedy. „Nové spolehlivé obchodní nástroje, posílení energetické infrastruktury a diversifikace zásobování potravinami nám pomůžou předejít opakování současné krize. Potřebujeme proto také vytvořit širokou politickou shodu mezi našimi regiony a více spolupracovat v mezinárodních organizacích,“ zdůraznil náměstek Dvořák.

.