
Náměstek Kozák jednal v Bruselu s ministry pro rozvoj a partnery ze zemí Afriky, Karibiku a Pacifiku
29.11.2022 / 12:31 | Aktualizováno: 29.11.2022 / 14:33
První náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák se v pondělí 28. listopadu zúčastnil zasedání Rady EU pro vnější záležitosti ve formátu ministrů pro rozvoj (FAC/DEV). Na jednání navazuje Rada ministrů EU – Organizace afrických, karibských a tichomořských států (OACPS), kde Česko z pozice svého předsednictví zastupuje celou EU.
Během zasedání FAC/DEV se ministři zabývali naplňováním závazků vzešlých z únorového summitu EU s Africkou unií, a také dalším postupem při poskytování pomoci obyvatelstvu Afghánistánu více než rok po převzetí moci Talibánem.
Na návrh českého předsednictví byla na program jednání také zařazena další podpora EU pro Ukrajinu a řešení globálních dopadů ruské agrese zejména v potravinové a energetické oblasti.
Náměstek Kozák podpořil pokračování všestranné humanitární, stabilizační, vojenské i finanční pomoci Ukrajině ze strany EU. Upozornil i na potřeby sousedního Moldavska a vyjádřil podporu evropské perspektivě obou zemí. „V kontextu nastupující zimy a pokračujícího bombardování ukrajinské energetické infrastruktury Ruskem musíme akutně podporovat energetiku a zateplené ubytování pro vnitřně vysídlené obyvatele. Zároveň se EU musí nadále zasazovat o zachování exportu zemědělských komodit z Ukrajiny, což je zásadní pro ukrajinskou ekonomiku i pro globální dostupnost potravin,“ zdůraznil náměstek Kozák.
Ministři pro rozvoj rovněž schválili závěry Rady k roli snižování rizika katastrof ve vnější činnosti EU a závěry Rady k Akčnímu plánu EU pro mládež na období 2022 - 2027.
Snižování rizika katastrof v kontextu rostoucích dopadů klimatu představovalo jednu z hlavních priorit českého předsednictví v humanitární a rozvojové oblasti. „Přijetím těchto závěrů jsme úspěšně završili sérii aktivit na podporu klimatické odolnosti, při nichž jsme zúročili vlastní zkušenosti z řešení povodní či sucha,“ upozornil náměstek Kozák.
Na okraj zasedání se náměstek Kozák setkal s partnery z Francie a Švédska, s nimiž Česko tvoří tzv. Trio členských zemí v EU předsedajících Radě EU od ledna 2022 do června 2023. Všechny tři země potvrdily pokračování v úspěšné spolupráci v humanitární a rozvojové agendě EU, s důrazem na strategickou komunikaci s partnery zejména v Sousedství EU a v Africe. Na jednání FAC/DEV v Bruselu navázalo v úterý 29. listopadu zasedání ministrů EU a Organizace afrických, karibských a tichomořských států (OACPS). Setkání mezi EU a partnery ze 79 zemí Afriky, Karibiku a Pacifiku (ACP) je vůbec největším, které Rada EU pod českým předsednictvím organizuje.
„Jedná se o jedinečnou příležitost prodiskutovat dopady ruské agrese vůči Ukrajině na nejchudší země, stejně jako pomoc, kterou jim EU poskytuje. EU patří k hlavním obchodním partnerům zemí Afriky, Karibiku a Pacifiku a zároveň i největším dárcům rozvojové pomoci. Na naše partnery silně dopadá růst cen základních potravin i jejich snížená nabídka. V této oblasti jim EU a její členské státy pomáhají. Jako předsednická země usiluje Česko o poskytnutí pomoci, která je vítaná a pro mnoho zemí velice potřebná," uvedl náměstek Kozák, který jednání spolupředsedá.
Vedle potravinové a energetické bezpečnosti ministři diskutovali také o implementaci Dohody z Cotonou, která poskytuje právní rámec pro debaty EU se zeměmi ACP o obchodu, investicích či finančních otázkách. Kromě pozitivní obchodní agendy jsou součástí debat i témata jako daňové úniky, praní špinavých peněz nebo zamezení financování terorismu.
V rámci dalších bodů programu jednali ministři o relevanci unijní strategie Global Gateway pro země ACP či o spolupráci na multilaterálních fórech.