Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Kozák jednal v Moldavsku a otevřel moderní čistírnu odpadních vod
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kozák jednal v Moldavsku o rozvojové pomoci a energetice

 

První náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák navštívil 9. – 11. října Moldavskou republiku. S moldavskými protějšky jednal o vzájemných vztazích i perspektivách evropské integrace země, která spolu s Ukrajinou obdržela letos v červnu kandidátský status. Ve městě Briceni při severní hranici Moldavska s Ukrajinou otevřel moderní čistírnu odpadních vod vybudovanou v rámci české rozvojové pomoci.

Moldavská republika je jako jediná neunijní země v celé řadě ohledů vystavena dopadům ruské agrese proti Ukrajině. Čelí bezprecedentní uprchlické vlně (v poměru k počtu obyvatel jde o jednu z největších koncentrací v Evropě), růstu cen energií, potravin i jiných základních komodit, inflaci přes 30 %, ztrátě východních trhů, zdrženlivosti investorů. Kromě ekonomických dopadů budí významné obavy i obtížná kontrolovatelnost 950 kilometrů dlouhé hranice s Ukrajinou i snahy Ruska destabilizovat zemi energetickým vydíráním, šířením dezinformací a podporou domácí opozice proti proevropské politické reprezentaci.

V průběhu návštěvy došlo k narušení vzdušného prostoru Moldavska třemi raketami vypálenými z Ruska na západ Ukrajiny a k výpadku dodávek elektrické energie z Ukrajiny pokrývajících 30 % moldavské spotřeby. Naléhavá je i hrozba přerušení dodávek ruského plynu.  

Všichni moldavští partneři vyjádřili díky za setrvalou podporu ze strany ČR, pro kterou je Moldavsko již více než 15 let jednou z prioritních zemí rozvojové pomoci. Jedním z viditelných projevů této spolupráce je právě čistírna odpadních vod otevřená ve městě Briceni. Předmětem jednání s moldavskými náměstky na ministerstvu zahraničí Vladimirem Cucem a Veaceslavem Dobindou i dalšími představiteli byla také perspektiva většího důrazu na pomoc v oblasti energetické odolnosti země a předávání zkušeností z dob příprav ČR na integraci do EU.

 

Náměstek Kozák jednal v Moldavsku a otevřel moderní čistírnu odpadních vod

Náměstek Kozák jednal v Moldavsku a otevřel moderní čistírnu odpadních vod

.