Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Kozák se zúčastnil jednání ministrů zahraničních věcí EU, Latinské Ameriky a Karibiku v Buenos Aires
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kozák se zúčastnil jednání ministrů zahraničních věcí EU, Latinské Ameriky a Karibiku v Buenos Aires

 

První náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák navštívil 26. - 27. října Argentinu, kde se zúčastnil jednání ministrů zahraničních věcí EU – CELAC (Společenství latinskoamerických a karibských států). Jednání se zaměřilo především na obnovu po pandemii, boj proti klimatickým změnám, digitalizaci a multilaterální spolupráci.

Náměstek se ve svém projevu soustředil na potravinové zabezpečení, podpořil brzký podpis důležitých dohod mezi EU a Mexikem, EU a Chile, EU a MERCOSUR. Zároveň také podpořil dodržování lidských práv a zásad právního státu.

Během jednání došlo ke shodě, že je nutné posílit vztahy EU s Latinskou Amerikou a Karibikem, a to především v boji proti klimatickým změnám a v digitální oblasti. Jedním z výsledků je tzv. cestovní mapa „Road 2023“, která by měla vést ke konání plnohodnotného summitu hlav států EU - CELAC v roce 2023. Na okraj zasedání náměstek Kozák také uskutečnil bilaterální jednání se svými protějšky z Argentiny, Chile, Ekvádoru a Kuby. Během nich mj. poděkoval za odsouzení ruské agrese na Ukrajině, podpořil obchodní výměnu a rozjednané obchodní dohody, v případě Kuby pak vedle obchodní agendy též apeloval na propuštění politických vězňů a dodržování lidských práv.

Region Latinské Ameriky a Karibiku zahrnuje tři členy G-20 (Mexiko, Brazílii a Argentinu) a dva nestálé členy Rady bezpečnosti OSN (Brazílie a Mexiko). Státy CELAC spolu s EU představují třetinu hlasů v OSN a řada zemí patří mezi tzv. like-minded v oblasti klimatických změn a Agendy 2030. EU je hlavním investorem v regionu a je třetím největším obchodním partnerem. EU je také největším partnerem regionu v oblasti rozvojové spolupráce a největším poskytovatelem humanitární pomoci.

.