Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Martin Smolek projednával s gruzínskou náměstkyní vízovou praxi
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Martin Smolek projednával s gruzínskou náměstkyní vízovou praxi

 

Náměstek ministra Martin Smolek se setkal 29. listopadu 2022 v Praze s Khatunou Totladze, náměstkyní ministra zahraničních věcí Gruzie. Cílem setkání bylo projednat konzulární a vízové záležitosti a stanovit nejlepší praxi pro poskytování vízových služeb.

Mezi diskutovanými tématy bylo udělování víz gruzínským studentům studujícím na univerzitách v Česku a přijímání gruzínských pracovníků na český trh práce. Gruzie je nově zařazena do Programu kvalifikovaný zaměstnanec, jednoho z programů cílené ekonomické migrace na podporu domácího průmyslu při přijímání pracovníků ze zahraničí.

Česká a gruzínská strana se soustředily především na otázku udělování víz gruzínským studentům pro dlouhodobé a výměnné studium na českých vysokých školách, a to z toho důvodu, že gruzínská strana již dříve deklarovala nespokojenost s délkou a složitostí postupu a téma označila za prioritní. „Dostupné statistiky ukazují, že naprostá většina vízových žádostí je vyřízena ve lhůtě a výsledkem je udělené vízum. Odlišný postup registrujeme pouze v jednotkách případů. Požádal jsem náměstkyni Totladze o spolupráci při včasném předkládání vízových žádostí na velvyslanectví v Tbilisi,“ uvedl po jednání náměstek Smolek.

.