Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Martin Tlapa přijal novou velvyslankyni Rakouska v České republice
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Martin Tlapa přijal novou velvyslankyni Rakouska v České republice

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal dne 30. září 2020 novou velvyslankyni Rakouské republiky v ČR paní Bettinu Kirnbauerovou, s níž hovořil o současné vysoké kvalitě česko-rakouských vztahů na politické i hospodářské úrovni i globálních tématech jako nutnosti pružného a koordinovaného přístupu společnosti k pandemii či potřebě reformy multilaterálních institucí. 
 

Náměstek Tlapa přivítal novou velvyslankyni v Praze a pochválil vysokou úroveň bilaterálních česko-rakouských vztahů, potenciál jejich rozvoje vidí např. ve formátu Slavkovské spolupráce. V oblasti hospodářství podporuje další vzájemné investice a tendry, soustředit bychom se měli i na společné projekty mimo země EU. Dobrým příkladem je například česko-rakouská spolupráce ve výstavbě nemocnic v Africe a obdobné konkrétní projekty rozvojové pomoci.   

Velvyslankyně Kirnabuerová seznámila pana náměstka se ekonomickou situací v Rakousku s ohledem na  pandemii COVID-19. Dopady pandemie na rakouské hospodářství zatím nelze spolehlivě odhadnout a vyčíslit. Odhady poklesu HDP v roce 2020 se pohybují mezi 5,5-7,5%. Nezaměstnanost v Rakousku do února 2020 měla klesající tendenci, avšak od poloviny března zaznamenala v návaznosti na restriktivní opatření vlády výrazný nárůst, který vrcholil v polovině dubna, po té začala opět mírně klesat. Zmírnit dopady krize na pracovní trh výrazně pomohl upravený vládní model pro kurzarbeit, který firmy využily pro více než 1,3 mil. zaměstnanců.

Rakouská vláda na podporu ekonomiky vyčlenila 50 mld. EUR, což odpovídá přibližně 12,5% HDP. Částka se skládá z 12 mld. EUR na investice a daňové úlevy, zbývajících 38 mld. EUR připadá na záchranný balík na zmírnění dopadů pandemie. Podniky výrazně zasažené poklesem obratu mohou požádat o částečnou kompenzaci fixních nákladů. Pro OSVČ a malé podniky byl zřízen krizový fond s nevratnými příspěvky. Vytvořen byl také balíček na podporu pro start-upy  ve výši 150 mil. EUR.

Restart ekonomiky plánuje rakouská vlád uskutečnit prostřednictvím snižování daňové zátěže u zaměstnanců, úlev firmám za účelem vytvoření pracovních míst a investic do ochrany životního prostředí, digitalizace a do regionů, přičemž na období 1.9.2020 – 28.2.2021 byla vyhlášena 7% investiční prémie právě do odvětví jako je digitalizace, ekologie a zdravotnictví.

Náměstek M. Tlapa  krátce  informoval o situaci a opatřeních v ČR a popřál velvyslankyni mnoho úspěchu v nové misi.

Náměstek Martin Tlapa přijal novou velvyslankyni Rakouska v České republice

Náměstek Martin Tlapa přijal novou velvyslankyni Rakouska v České republice

 

 

.