Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra Tlapa přijal delegaci z Konga
Foto: @MZV CZ/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra Tlapa přijal delegaci z Konga

 

Náměstek ministra Martin Tlapa přijal dne 28. dubna 2021 v Černínském paláci delegaci z Konžské demokratické republiky na závěr jejich turné po českých podnicích, které mají zájem o navázání obchodní spolupráce s touto největší zemí subsaharské Afriky. Pobyt delegace a její návštěvy firem probíhaly v souladu s platnými pandemickými opatřeními.

Náměstek Tlapa vyzdvihl skutečnost, že nehledě na přísná protipandemická opatření se podařilo zajistit návštěvu konžských představitelů v České republice. Dle slov pana náměstka: „hlavním cílem této incomingové mise bylo konžské straně ukázat, co můžeme nabídnout a v čem můžeme spolupracovat.“ Konžská delegace se zajímala zvláště o podniky vyrábějící dopravní techniku a zařízení pro civilní letectví, avšak její pozornost zaujali i čeští výrobci dronů, které lze použít pro monitoring rozsáhlého a těžko prostupného území Konga. Nákladní vozy Tatra byly na konžském trhu úspěšné v 90. letech a nyní by rády navázaly na svoji dřívější přítomnost. Uplatnění mohou najít nejen v rozsáhlém těžebním průmyslu, ale všude tam, kde je náročný terén.


Česko-konžské vztahy nezačaly včera. Náměstek Tlapa připomenul, že „Československo otevřelo svůj konzulát v Kongu již v roce 1948, který po získání nezávislosti v roce 1960 povýšilo na velvyslanectví.“ Česká diplomacie pozorně sleduje vnitropolitické změny, které v Konžské demokratické republice probíhají. Po nástupu prezidenta Tshisekediho lze zaznamenat viditelné pozitivní signály, které přináší dílčí zlepšení vnitropolitické situace. Náměstek Tlapa věří, že „změny v Kongu vytváří unikátní příležitost pro to, aby do země vrátila bezpečnost a prosperita.“ Tato nová dynamika by mohla výrazně posunout i česko-konžské bilaterální vztahy.

.