Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra zahraničí M. Tlapa uskutečnil politické konzultace se Salvadorem
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa uskutečnil politické konzultace se Salvadorem a podepsal bilaterální kulturní dohodu

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa uskutečnil dne 10. října 2022 v Černínském paláci politické konzultace se svojí salvadorskou kolegyní Adrianou Mira a s ředitelem Ekonomických vztahů MZV Salvadoru Eduardem Garcíou. Přítomna byla rovněž velvyslankyně Salvadoru akreditovaná pro ČR Florencia Eugenia Vilanova de von Oehsen.

Jednalo se již o VII. kolo těchto bilaterálních konzultací a obě strany zhodnotily široké spektrum témat bilaterální spolupráce a vývoje mezinárodní situace. V rámci bilaterální agendy byla pozornost zaměřena na možnosti zvýšení obchodní výměny a nové příležitosti pro české firmy v Salvadoru a možnosti investicí. Dále se jednalo o digitalizaci a o moderních technologiích, především v oblasti leteckého průmyslu a energetiky. Salvadorská strana se zajímala například o program „Digitální Česko“.

V rámci konzultací si obě strany vyměnily informace a názory na bezpečnostní a energetickou situaci ve světě v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Rovněž se jednalo o situaci ve Střední Americe a v Latinské Americe, hlavně o vývoji na Kubě, v Nikaragui a ve Venezuele. Náměstek Tlapa podrobně informoval salvadorské představitele o cílech a průběhu českého předsednictví EU.

Výrazem oboustranného zájmu o rozvoj vztahů se stal po konzultacích rovněž podpis Dohody mezi vládou České republiky a Salvadorské republiky o spolupráci v oblasti kultury, školství, vědy, mládeže a sportu. Je to další významný krok pro posílení kulturní,  školské a vědecké spolupráce s regionem Střední Ameriky.

.