Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal velvyslance Saúdské Arábie
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal velvyslance Saúdské Arábie

 

Dne 22. října 2021 přijal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa velvyslance Království Saúdská Arábie Abdulláha Mut´iba al-Rašída. Hlavním tématem rozhovoru byla příprava zasedání Smíšené ekonomické komise. Náměstek s velvyslancem dále hovořili o možnostech dalšího posilování relace, připravovaném investičním fóru a návratu saúdské klientely do českých lázní a zdravotních zařízení.

Vztahy mezi Českou republikou a Saúdskou Arábií jsou založené na významné obchodní výměně, která se v roce 2020 přiblížila 500 mil. USD. V poslední době došlo také ke zintenzívnění politických kontaktů. V červnu 2021 se uskutečnily konzultace na úrovni náměstků ministrů zahraničí. V září 2021 pak ministr Jakub Kulhánek uskutečnil pracovní návštěvu Rijádu, kam jej doprovodila i početná podnikatelská delegace. V současnosti probíhají přípravy 2. zasedání Smíšené ekonomické komise, které by mělo být dalším impulzem k rozvoji zejm. obchodní spolupráce. Česká strana má zájem i o další zahraniční investice a připravuje fórum s účastí představitelů významných suverénních fondů z arabských zemí Zálivu. Po zlepšení pandemické situace a uvolnění cestovních restrikcí se postupně saúdští klienti vrací do svých oblíbených lázeňských a zdravotnických center v České republice.  

Saúdská Arábie je obvykle spojována pouze s těžbou ropy. Země však také oplývá nemalými zásobami dalších nerostných surovin, jejichž těžbu má velký zájem rozvíjet. Součástí vládní politiky je i snaha o povzbuzení budování průmyslových kapacit. Země je druhým největším dovozcem vojenské techniky na světě a má zájem o dlouhodobou spolupráci se souvisejícím přenosem technologií. České firmy by se mohly zajímat o zapojení formou subdodávek do některých megaprojektů realizovaných saúdskou vládou v rámci programu Vize 2030.

.