Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal velvyslance Saúdské Arábie
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal velvyslance Saúdské Arábie

 

V pátek 16. září 2022 přijal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa velvyslance Království Saúdská Arábie Abdulláha Mut´iba al-Rašída. Náměstek s velvyslancem hovořili o dalším rozvoji relace, včetně připravovaného zasedání Smíšené ekonomické komise. V rámci diskuze o situaci v Jemenu velvyslanec informoval o humanitárních aktivitách financovaných saúdskou stranou.

Vztahy mezi Českem a Saúdskou Arábií jsou založené na obchodní výměně, která v roce 2021 přesáhla 460 mil. USD. V poslední době došlo i k zintenzivnění politických kontaktů, a to jak v bilaterální rovině, tak i v rámci spolupráce Evropské unie se zeměmi Zálivu. V souvislosti s nutností diverzifikovat zdroje dodávek ropy a plynu by v budoucnu mohlo dojít i k obchodní spolupráci v této oblasti. Obě strany usilují o brzké uskutečnění dalšího zasedání Smíšené ekonomické komise.

České firmy se zajímají o budování nových těžebních a zpracovatelských kapacit i o zapojení do megaprojektů v rámci programu Vize 2030. Potenciál je dále v oblasti obranného průmyslu a moderních technologií.

.