Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal delegaci Nairobi Metropolitan Services
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal delegaci Nairobi Metropolitan Services

 

V pondělí 8. listopadu 2021 přijal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa početnou delegaci Nairobi Metropolitan Services, vedenou zástupcem generálního ředitele Williamem K. Thuku. Návštěva keňské delegace navázala na cestu M. Tlapy do Nairobi v září letošního roku, v jejímž průběhu též jednal v sídle Nairobi Metropolitan Services. Cílem cesty keňské delegace je získat zkušenosti se zajišťováním základních potřeb pro obyvatele Prahy a seznámit se s výrobky a službami, které nabízejí české firmy.

V administrativní oblasti Nairobi žije více než 4 miliony obyvatel, v celé metropolitní oblasti pak více než 9 milionů obyvatel. Jedná se o dynamicky se rozvíjející oblast, která se v souvislosti s rychlým nárůstem obyvatel potýká s celou řadou problémů. K jejich efektivnímu řešení byla v březnu 2020 rozhodnutím prezidenta U. Kenyatty založena speciální vládní instituce - Nairobi Metropolitan Services (NMS), která převzala úkoly města a získala široké pravomoci k zajišťování základních potřeb obyvatel – od dostupného bydlení, fungující dopravní infrastruktury, dodávek elektřiny a vody, řešení odpadů až po zajištění zdravotnické péče. V oblasti zdravotnictví NMS například vybudovala za poslední rok 19 nových nemocnic a 5 stávajících rekonstruovala. Velkým úkolem je zajištění dostupného bydlení a funkční dopravní infrastruktury.

V průběhu přijetí zdůraznil náměstek M. Tlapa zájem České republiky na prohloubení všestranné spolupráce s Keňou a vyjádřil přesvědčení, že tato návštěva umožní keňské delegaci podrobně se seznámit se zajišťováním chodu hlavního města Prahy a seznámit se s výroky předních českých firem poskytující své výrobky a služby městům a obcím. W. Thuku poděkoval za pečlivou přípravu jejich návštěvy. Zdůraznil, že mají velký zájem o rozvoj spolupráce s českými partnery, o čemž svědčí i to, že návštěvu Prahy zorganizovali bezprostředně po jednání M. Tlapy v Nairobi. Vyjádřil přesvědčení, že jejich návštěva České republika přispěje k navázání bližší spolupráce. Za hlavní oblasti jejich zájmu označil zdravotnictví, zajištění dostupného bydlení, zpracování odpadu, hromadnou dopravu, veřejné osvětlení a řízení silničního provozu.

Delegace NMS se v průběhu třídenní návštěvy České republiky vedle jednání na Ministerstvu zahraničních věcí a magistrátu hl. města Prahy seznámí s fungováním Dopravního podniku hl. města Praha a Ústřední čistírny odpadních vod. Absolvuje též řadu jednání s vybranými českými firmami.

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal delegaci Nairobi Metropolitan Services

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal delegaci Nairobi Metropolitan Services

 

 

 

 

 

.