Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa jednal o spolupráci ČR a Indonésie s vrchním ředitelem MZV Indonésie
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa jednal o spolupráci ČR a Indonésie s vrchním ředitelem MZV Indonésie

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa dne 8. listopadu 2021 přijal vrchního ředitele MZV Indonésie pro americké a evropské záležitosti, J. E. I Gede Ngurah Swajaya

Se svým indonéským protějškem náměstek Tlapa projednal jak hlavní směry bilaterální spolupráce obou zemí, tak i vybraná regionální témata a součinnost v mezinárodních organizacích. Rozhovor se dotkl rovněž budoucích priorit předsednictví ČR v Radě Evropské unie ve 2. polovině 2022 a role, kterou v nich hraje region jihovýchodní Asie.

Příklady aktuálních bilaterálních kontaktů mezi ČR a Indonésií, které se nadále rozvíjejí i během pandemie, zahrnují letošní návštěvu ministra životního prostředí ČR s podnikatelskou delegací v Indonésii, připravovanou misi zdravotnického průmyslu či pokračující mezirezortní jednání v oblasti dopravy či vnitra.

Indonésie je pro ČR významnou partnerskou zemí v dynamickém regionu jihovýchodní Asie s cca 270 miliony obyvatel. Naše bilaterální vztahy se v posledních letech aktivně rozvíjejí. Obchodní výměna za loňský rok přesáhla 13 mld. Kč.  Český export do Indonésie po skokovém nárůstu na cca 4,7 mld. Kč v r. 2019 zůstal na obdobně vysoké úrovni i v r. 2020 (4,4 md. Kč). Ve střednědobé perspektivě v Indonésii existují pro český export příležitosti zejména v oblasti rozvoje infrastruktury (dopravní, energetické), ve zdravotnickém a také v obranném průmyslu.

Důležitým aspektem naší spolupráce je podpora synergií plynoucích z multilaterálních formátů, jako je strategické partnerství EU – ASEAN.

 

.