Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa jednal s kuvajtským protějškem Al-Dhafirim
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa jednal s kuvajtským protějškem Al-Dhafirim

 

V pondělí 20. června 2022 proběhly politické konzultace náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy s jeho kuvajtským protějškem Majdim Ahmadem Al-Dhafirim. Hlavním tématem rozhovoru byla výměna názorů na možnosti, jak podpořit dynamiku vzájemných politických vztahů a bilaterálního obchodu a investic. Oba náměstci dále hovořili o spolupráci během nadcházejícího českého předsednictví v Radě EU včetně rozvoje strategického partnerství mezi EU a zeměmi GCC. Významná část jednání pak byla věnována výměně názorů ke krizi na Ukrajině a k vývoji v regionu Zálivu.

Náměstci dále diskutovali o společné přípravě cestovní mapy k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů, uskutečnění bilaterálních návštěv, přípravě obchodních misí a završení jednání o dohodě o ekonomické a technické spolupráci.

Kuvajtský trh skýtá obchodní příležitosti pro české exportéry, kteří mohou nabídnout originální, inovativní a vyspělé technologie a systémy v perspektivních sektorech jako například ICT, obranný průmysl, zdravotnictví, energetika, stavební průmysl. Kuvajtský trh je relativně malý, disponuje ale vysokou kupní silou spo­třebitelů, kteří poptávají pestrou škálu dováženého zboží od základního až po luxusní. České firmy by se mohly zajímat o zapojení do některých modernizačních a transformačních projektů realizovaných kuvajtskou vládou v rámci programu Kuvajtská vize 2035.

.