Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra Martin Tlapa
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa jednal s novou velvyslankyní Rumunska o obchodních příležitostech

 

S novou rumunskou velvyslankyní v ČR Antoanetou Barta se 14. dubna 2021 setkal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa. Jednali především o ekonomických vztazích obou zemí a o obchodních příležitostech pro české firmy v Rumunsku. V regionu jihovýchodní Evropy patří Rumunsko mezi největší obchodní partnery ČR.

Covid-19 sice poznamenal ekonomiky všech evropských zemí, Rumunsko nevyjímaje. Mezinárodní měnový fond přesto předpovídá Rumunsku 6% růst HDP v roce 2021. Tím by se země řadila mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky EU. „Rumunsko je se svým ekonomickým potenciálem, velikostí, regionální polohou i tradičními vzájemnými vazbami pro českou podnikatelskou obec významným obchodním partnerem. V zemi působí více než 1000 českých subjektů. V Rumunsku působí i řada českých investorů. Šance pro české firmy v Rumunsku skýtá nejen tradiční energetický sektor a obranný průmysl, ale i např. dopravní průmysl, infrastruktura,  software a ICT služby a zdravotnický průmysl,“ okomentoval setkání Tlapa.

Velkou příležitostí pro zahraniční firmy je například sektor informačních a komunikačních technologií (ICT), který se v Rumunsku velmi dynamicky rozvíjí. Odhaduje se, že do roku 2025 bude sektor ICT přispívat 12 % do HDP. Potenciál sektoru v Rumunsku zvyšuje i rozsáhlá síťová infrastruktura, díky které země patří k evropským lídrům v rychlosti internetu, což v posledním období přilákalo nové hráče. V Rumunsku probíhá reforma a modernizace veřejné správy včetně její digitalizace. Existují možnosti dodávek technologií, specializovaného softwaru pro řízení průmyslových provozů a callcenter, dodávky softwarových řešení pro ochranu firemních dat, či účast na projektech programu digitální agendy pro nové programové období za 2,4 mld. eur (přes 62 mld. korun).

.