Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa jednal se svými protějšky v Tanzanii a ve Rwandě
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa jednal se svými protějšky v Tanzanii a ve Rwandě

 

Náměstek Martin Tlapa navštívil ve dnech 3. - 6. října Tanzanii a Rwandu. Jednání se soustředila na možnosti další politické i ekonomické spolupráce, zejména v oblasti bezpečnosti a ve zdravotnictví. Náměstka doprovázeli zástupci Asociace výrobců a distributorů zdravotnických prostředků. Rwanda otevře svůj zastupitelský úřad v Praze.

Politické konzultace s náměstkem ministryně zahraničních věcí a východoafrické spolupráce Tanzanie Mbaroukem N. Mbaroukem se zaměřily jak na bilaterální, tak na globální agendu. Martin Tlapa partnerovi objasnil postoj české diplomacie k ruské agresi na Ukrajině a požádal Tanzanii, aby podpořila princip dodržování neměnnosti teritoriální integrity a respektování mezinárodního práva. V bilaterální oblasti se obě strany shodly na potřebě modernizace smluvní základny a vzájemné podpoře obchodních a investičních aktivit. Náměstek také seznámil partnera s návrhem kandidáta na honorárního konzula ČR v Tanzanii.

Konzultace ve Rwandě se uskutečnily s tamním ministrem zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce Nshuti Manasseh. Byla zmíněna velmi přátelská atmosféra vzájemných vztahů, které se v poslední době značně zintenzivnily. Tlapa ocenil rwandské rozhodnutí otevřít v Praze zastupitelský úřad a přislíbil v tomto procesu všestrannou pomoc. Ve věci ruské agrese a jejího odsouzení patří Rwanda mezi ty africké státy, které nás při hlasování v OSN podpořily. Rwanda silně vnímá nebezpečí, které pramení z porušování mezinárodního práva, svrchovanosti států a neporušitelnosti státních hranic. Důležitost úzké spolupráce v bezpečnostní oblasti v kontextu současného světového vývoje byla konstatována i na schůzce se zástupcem generálního inspektora policie Felixem Namuhoranyem.

Velmi přínosné byly schůzky na obou ministerstvech zdravotnictví – s ministryní zdravotnictví Tanzanie Ummy Mwalimu a stálým tajemníkem ministerstva zdravotnictví Rwandy Zachee Iyakaremyem. Schůzky poskytly potřebný náhled na systém organizace zdravotnictví a konkrétní potřeby resortů. Obě země mají poskytování kvalitní zdravotní péče jako jednu z vládních priorit. Jak Rwanda, tak Tanzanie se snaží přejít na systém povinného zdravotního pojištění, to s sebou ale přináší i výzvy v podobě kvality poskytovaných služeb. Partneři proto uvítali možnost pomoci při financování nákupů kvalitního českého zdravotnického vybavení, které bylo představeno zástupci Asociace výrobců a distributorů zdravotnických prostředků i jednotlivými firmami.

Náměstek Tlapa spolu s vedením asociace představil koncept českých Center excelence. Ta by měla poskytnout nejen špičkové vybavení pro vybraná zdravotnická pracoviště, ale také trénink a vzdělávání odborných pracovníků – zdravotnického personálu a technické údržby. Takovýchto center by mělo být v Africe jen několik a jak Tanzanie, tak Rwanda byly vybrány do pilotní fáze projektu. Rwandská a tanzanská strana projevily o řešení velký zájem a jednání o praktických krocích ke zřízení těchto center budou přímo navazovat na návštěvu delegace náměstka Tlapy.

.