Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa přijal nového alžírského velvyslance
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa přijal nového alžírského velvyslance

 

Náměstek ministra Martin Tlapa se setkal 12. září 2022 s novým velvyslancem Alžírské demokratické a lidové republiky Belkacemem Zeghmatim u příležitosti zahájení jeho působení v ČR. Projednali posílení česko-alžírských vztahů, zejména v oblasti ekonomické spolupráce.

Během jednání náměstek Martin Tlapa ocenil dlouhodobé přátelské vztahy mezi oběma zeměmi a významnou roli Alžírska v boji proti terorismu. S velvyslancem Zeghmatim potvrdili zájem na posílení společných česko-alžírských aktivit, vedle hospodářské spolupráce také politického dialogu.

„Příležitosti pro české podniky se nabízí například ve farmaceutickém průmyslu. Alžírsko má společně s Jihoafrickou republikou nejsilnější farmaceutický průmysl na africkém kontinentu. Český exportní potenciál dosahuje 400 mil. USD ročně a alžírský trh nabízí příležitosti pro vývoz výrobních linek a dalších komplexních českých řešení”, uvedl náměstek Tlapa.

Alžírsko je důležitým ekonomickým partnerem v regionu severní Afriky, jehož klíčovou exportní položkou je vývoz zemního plynu a ropy. Země disponuje 10. největšími zásobami zemního plynu a 18. největšími zásobami ropy na světě. Česká republika do Alžírska tradičně vyváží strojírenské výrobky, dopravní prostředky a zdravotnické vybavení, přičemž portfolio obchodních příležitostí se každým rokem rozšiřuje.

Náměstek Tlapa přijal nového alžírského velvyslance

Náměstek Tlapa přijal nového alžírského velvyslance

.