Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Novým náměstkem ministra zahraničí pro Evropu je Jaroslav Kurfürst
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Novým náměstkem ministra zahraničí pro Evropu je Jaroslav Kurfürst

 

Dne 22. července se funkce náměstka pro řízení Sekce evropské Ministerstva zahraničních věcí ujal dlouholetý kariérní diplomat a bývalý velvyslanec v Belgii Jaroslav Kurfürst. Sekce evropská na MZV zodpovídá za vztahy se zeměmi EU, jihovýchodní a východní Evropy včetně Ruska a za otázky Evropské unie, tedy i předsednictví ČR v Radě EU.

Jaroslav Kurfürst doposud působil jako zvláštní zmocněnec ministra zahraničí pro země Východního partnerství. Na ministerstvu pracuje od roku 1997, byl vyslán mimo jiné na velvyslanectví ČR v Moskvě a Washingtonu. Před vysláním do Belgie byl ředitelem odboru společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU, následně vrchním ředitelem Sekce evropské.

Velvyslanec Kurfürst působí i v akademické sféře, kde se mimo jiné věnuje geopolitice transatlantického prostoru a geopolitickému myšlení Ruska. Je autorem knihy „Příběh ruské geopolitiky: Jak se ruská myšlenka zmocnila více než šestiny světa“ a editoval sborník „Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů“.

Hovoří plynně anglicky, francouzsky a rusky, ovládá i němčinu a částečně italštinu.

.