Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Odborníci z MZV jednali s odbornou veřejností o revizi vztahů s Ruskem
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odborníci z MZV jednali s odbornou veřejností o revizi vztahů s Ruskem

 

V Černínském paláci proběhlo 2. listopadu 2022 první přípravné jednání ke strategickému dokumentu k revizi vztahů s Ruskem. Odborníci z  Ministerstva zahraniční diskutovali se zástupci pěti českých univerzit a osmi think tanků. Ještě letos budou následovat další diskuse k tomuto tématu s ministerstvy a politickými stranami. Výsledkem by měl být strategický dokument k revizi vztahů s Ruskem.

Jednou z klíčových zahraničněpolitických priorit vlády je revize vztahů s Ruskem. To naše vzájemné vztahy do značné míry revidovalo samo svou agresí vůči Ukrajině, což celý proces jen urychlilo,“ vysvětlil náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák.

Už v minulých měsících schválily vláda i parlament vystoupení Česka z Mezinárodní investiční banky a Mezinárodní banky hospodářské spolupráce, posledních spojení Česka se systémem RVHP. Ke konci roku vystupujeme také ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně u Moskvy.

Vláda zároveň zrušila funkci zmocněnce pro česko-ruské vztahy a převedla tyto kompetence zpět na MZV. To nyní intenzivně řeší otázku nemovitého majetku Ruska v Česku a v rámci EU a NATO předkládá koncepční dokumenty a podněty k definování nové politiky členských států, respektive spojenců vůči Rusku.

.