Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Pravidla cestování
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehledně k cestování: Rakousko ruší plošný lockdown, Slovensko rozšiřuje výjimky

 

Přinášíme pravidelný souhrn změn týkajících se cestování do zahraničí a následných návratů do ČR. Tzv. cestovatelský semafor aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC, od pondělí 13. prosince 2021 budou nově Azorské a Kanárské ostrovy v cestovatelské mapě oranžové.

Změny v cestovatelském semaforu

Azorské a Kanárské ostrovy budou nově v oranžové kategorii. Dochází tak ke zmírnění podmínek návratu pro neočkované.

Francie a Madeira se přesouvají z červené do tmavě červené kategorie, což ale v praxi neznamená změnu podmínek návratu do ČR.

Kompletní informace k podmínkám návratu do ČR pravidelně aktualizujeme na webu MZV nebo stránkách Dovolená2021.cz.

 

Rakousko ruší plošný lockdown, o stupních opatření si rozhodují jednotlivé spolkové země samy

Dle vyjádření spolkového kancléře Karla Nehammera stávající lockdown pro všechny skončí v sobotu 11. prosince. Poté bude opět možné otevřít obchody, služby, restaurace či hotely.

Jednotlivé spolkové země mohou zpřísnit tzv. minimální standard. Beze změn ho převezmou Vorarlbersko, Tyrolsko a Burgenland. Spolková země Vídeň od pondělí 13. prosince otevře obchody, služby, sportovní a kulturní zařízení pro očkované/uzdravené, otevřít mohou také vánoční trhy, nápoje a jídlo však není možné konzumovat na místě, prodej je možný pouze ve formě take away. Vídeňské restaurace a hotely se očkovaným/uzdraveným otevřou až o týden později, 20. prosince. Nadále zavřené zůstanou noční podniky. Horní Rakousko prodlouží lockdown pro všechny do 17. prosince. Spolkové země Salcburk, Dolní Rakousko a Štýrsko otevřou nejdříve obchody, další sektory až od 17. prosince. 

Podrobnosti na: Od 22. 11. 2021 platí v Rakousku lockdown pro všechny osoby, od 12.12. dojde k částečnému rozvolnění | Velvyslanectví České republiky v Rakousku (mzv.cz)

Slovensko postupně rozšiřuje výjimky ze zákazu vycházení

Zákaz vycházení na Slovensku byl prodloužen do 9. ledna 2022, s postupným uvolňováním pro osoby očkované a po prodělání onemocnění. Od pátku 10. prosince mohou tyto osoby na nákup i jiných než nezbytných potřeb či služeb (u veřejného stravování je možný pouze odběr s sebou) a na bohoslužby.

Pro cestu dálkovou hromadnou dopravou je od 10. prosince 2021 potřeba potvrzení o očkování nebo negativním testu nebo prodělání onemocnění COVID-19.

Více na Cestování na Slovensko: Od 25.11.2021 platí nouzový stav. Zákaz vycházení prodloužen do 9. ledna 2022, s postupným uvolňováním pro osoby očkované a po prodělání onemocnění. | Velvyslanectví České republiky v Bratislavě (mzv.cz)

 

.