Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehledně k cestování: Slovensko míří do červené, do tmavě červené zařazeno Estonsko

 

Přinášíme pravidelný souhrn změn týkajících se cestování do zahraničí a následných návratů do ČR. Tzv. cestovatelský semafor aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC o šíření nákazy COVID 19. Od 4. 10. 2021 budou Maďarsko, San Marino a Lichtenštejnsko figurovat nově mezi zeměmi se středním rizikem nákazy.  Slovensko a Lucembursko se přesunou mezi země s vysokým rizikem nákazy. Ke Slovinsku a Litvě se do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy nově zařadí také Estonsko.

Zpřísnění podmínek návratu z Lucemburska a Slovenska pro neočkované

Nově se od pondělí 4. října mění podmínky pro neočkované při návratu z Lucemburska a Slovenska. Před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem) cestující musí disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 h od odběru) nebo PCR testu (max. 72 hodin od odběru).

Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit PCR testu. Do doby výsledku testu je nutná izolace.

V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den, PCR test. Do doby výsledku testu je rovněž nutná izolace.

Pro osoby s ukončováním očkováním nebo prodělaným onemocněním COVID 19 v posledních 180 dnech platí pouze povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Situace na Maltě a na Azorech

V případě Malty a Azorských ostrovů jde o přeřazení do skupiny zemí s mírným rizikem nákazy, ale podmínky návratu z oranžové i zelené kategorie jsou stejné.

Situace třetích zemí

Na náš národní seznam se nově do zemí s  nízkým  rizikem dostávají Chile, Kuvajt, Rwanda a Uruguay, a budou tedy zelené. Naopak se ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy vyřazuje Singapur, který bude zařazen na seznam zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červený).

Novinka v cestování do Velké Británie

Do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se od 1. října 2021 může pouze s cestovním pasem. Občanský průkaz už jako doklad ke vstupu na britské území stačit nebude. Více informací na stránkách MZV.

 V pondělí 4. října 2021 pak vstoupí v platnost aktualizovaná cestovatelská mapa. Kompletní pravidla návratu pravidelně aktualizujeme na webových stránkách MZV nebo webu Dovolená2021.cz.

 

.