Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k aktuální situaci v česko-ruských vztazích

 

Dostupné důkazy jednoznačně ukazují na to, že za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích stojí příslušníci ruských zpravodajských složek. Jedná se nejen o vážný trestný čin, který vedl k obětem na životech nevinných českých občanů, k obecnému ohrožení a k ohromným materiálním škodám, ale i o flagrantní porušení české suverenity a mezinárodního práva. 

Česká diplomacie neměla jinou možnost než na tento nepřátelský akt adekvátně reagovat. Proto 1. místopředseda vlády a ministr vnitra J. Hamáček ve své kapacitě úřadujícího ministra zahraničních věcí po úzké koordinaci s nejvyššími ústavními činiteli rozhodl o vyhoštění pracovníků Velvyslanectví Ruské federace v Praze, které ČR identifikovala jako důstojníky služeb SVR a GRU. Zároveň informoval o podstatě kauzy naše spojence v EU a NATO. ČR si cení všech dosavadních projevů solidarity ze strany svých partnerů a spojenců. Jednání k dalšímu možnému koordinovanému postupu probíhají.  

MZV ČR se zároveň důrazně ohrazuje proti krokům ruské diplomacie vůči Velvyslanectví ČR v Moskvě. Vzhledem ke kontextu událostí ve Vrběticích je považuje za zcela neadekvátní a disproporční, záměrně směřující k paralýze fungování velvyslanectví. MZV ČR si vyhrazuje právo přistoupit k dalším krokům, které budou odpovídat závažnosti postupu Ruské federace vůči ČR. 

.