Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - Giving Tuesday
Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV u příležitosti 2. výročí prezidentských voleb v Bělorusku

 

V těchto dnech si připomínáme dva roky, které uplynuly od zmanipulovaných prezidentských voleb v Bělorusku. Jejich výsledky nebyly uznány Českem ani Evropskou unií. Spontánní nenásilné demonstrace, které se konaly po celém Bělorusku, byly režimem A. Lukašenka brutálně potlačeny. Zásahy proti opozičním představitelům, obráncům lidských práv, nezávislým novinářům a médiím, reprezentantům svobodných odborů nebo právníkům se od té doby stále stupňují.

Počet politických vězňů přesáhl 1250 nespravedlivě vězněných osob, za rok se více než zdvojnásobil. Podmínky, v jakých jsou drženi, a způsob, jakým jsou vyslýcháni, přitom často odporují základním mezinárodním standardům. Oběti justiční zvůle jsou pak ve vykonstruovaných soudních procesech odsuzovány k vysokým trestům odnětí svobody; přitom skuteční viníci násilí a porušování zákonů vlastní země zůstávají nepotrestáni. Nová běloruská legislativa navíc umožňuje označit projevy svobodné vůle za terorismus a za politické postoje hrozí v Bělorusku trest smrti. Tyto metody, které dobře známe z vlastní nedávné minulosti, nemají v dnešní Evropě místo.

V únoru letošního roku se stal Lukašenkův režim poskytnutím svého území ruským ozbrojeným silám spoluúčastníkem agrese Ruska proti Ukrajině. Ještě předtím uměle vyvolal migrační krizi na hranicích s EU, kdy zneužil osudy lidí ze zemí Středního Východu a afrického kontinentu. Všemi těmito kroky Lukašenko pouze dále přispívá ke zhoršování postavení Běloruska na mezinárodní scéně.

ČR pomáhá a i nadále bude pomáhat všem, kteří usilují o pokojné a demokratické Bělorusko. ČR podporuje sankce, které přijala Rada EU, aby postihla osoby odpovědné za násilí, represe, zastrašování a aktivní účast Běloruska v probíhající ruské agresi na Ukrajině.

Podobně jako mnohokrát v uplynulých letech i v tento den MZV vyzývá běloruskou vládu, aby propustila a rehabilitovala všechny politické vězně, ukončila represe a navázala dialog s vlastními občany. Běloruská společnost chce pouze respektování zákonů vlastní země, dodržování základních občanských práv a svobod a pořádání férových a svobodných voleb, které budou v souladu s mezinárodními závazky Běloruska a ve kterých bude moci svobodně rozhodovat o budoucnosti své země.

.