Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr na Valném shromáždění OSN
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projev ministra zahraničí Jana Lipavského na Valném shromáždění OSN

 

New York, 23. února 2023

Pane předsedo,

Scházíme se zde rok od začátku brutální války Ruska proti Ukrajině, abychom opět odhodlaně bránili Chartu OSN a podpořili mezinárodní mír a bezpečnost v souladu s rezolucí "Sjednoceni za mír".

Jsme zděšeni hrubým porušením mezinárodního řádu ze strany Ruska. Charta OSN je závazná pro všechny členské státy, včetně Ruska.

Rusko musí zcela, okamžitě a bezpodmínečně stáhnout své síly a vojenskou techniku z celého území Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic.

Česko stojí na straně Ukrajiny a je i nadále odhodláno podporovat její přání dosáhnout spravedlivého míru v souladu s Chartou OSN.

Ruská agrese způsobuje nepředstavitelné utrpení, a to jak na Ukrajině, tak mimo ni. Způsobila rázovou vlnu na světových trzích s potravinami a komoditami a hrozí, že se 50 milionů lidí v Africe a na dalších kontinentech ocitne na pokraji hladomoru.

Podporujeme černomořskou obilnou iniciativu a úsilí OSN o její další rozšíření v březnu 2023. Vážíme si opatření OSN, která řeší širší důsledky války vyvolané Ruskem, včetně celosvětové potravinové nejistoty.

Vážíme si generálního tajemníka za jeho neúnavné úsilí o zastavení ruské agrese a obnovení respektu k Chartě OSN.

Oceňujeme mírový plán předložený prezidentem Zelenským.

Řeknu to jasně: zlovolné ambice Ruska sahají daleko za hranice Ukrajiny. Rusko chce změnit mezinárodní řád. Chce svět rozdělený na sféry vlivu, kde neokoloniální vztahy nahradí rovnoprávné partnerství.

Náš region – střední Evropa – má s agresivní imperiální politikou Ruska vlastní tragickou zkušenost. V zájmu obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti je nezbytné říci ruskému imperialistickému plánu jasné "NE".

Všichni by si měli uvědomovat, že každá země se může stát další obětí Ruska. O budoucnosti mezinárodního řádu se rozhoduje právě teď. Ukrajina brání nejen sebe a svůj lid, ale také základní principy Charty OSN.

Snahy o legitimizaci použití síly k dosažení geopolitických cílů a normalizaci praktik, jako je vydírání dodávkami potravin nebo chrastění jadernými zbraněmi, je třeba rozhodně odmítnout.

Masivní letecké útoky, které Rusko úmyslně provádí na hustě zalidněné oblasti, mají za následek ztracené životy nevinných lidí a zničenou infrastrukturu. Zjištění vyšetřovací komise OSN jsou šokující – dokumentují sexuální násilí a mučení, které Rusko používá jako válečnou taktiku.

Jsme vážně znepokojeni pokračujícími útoky ruských ozbrojených sil v okolí ukrajinských jaderných zařízení a nezákonným obsazením Záporožské jaderné elektrárny.

Je třeba zajistit plnou odpovědnost za válečné zločiny a všechny další zločiny v souvislosti s ruskou válkou, včetně odpovědnosti za zločin agrese. Nechat vedoucí představitele odpovědné za zločin agrese bez trestu by znamenalo vzdát se boje proti beztrestnosti a fakticky tak podporovat agresi.

Jsem silným zastáncem vytvoření zvláštního tribunálu pro zločin agrese na Ukrajině, i když si uvědomuji, že se jedná o složitý úkol. Jsem pevně přesvědčen, že by se na něm měla podílet také OSN, aby byla zajištěna maximální legitimita a podpora.

Humanitární cena této války je srdcervoucí. Ruská barbarská totální válka připomíná hrůzy druhé světové války.

Celá města a vesnice byly vymazána. Kritická civilní infrastruktura byla úmyslně zničena. Uprostřed této divoké zimy se lidé snaží uniknout před ruskými bombami a přežít v provizorních přístřešcích.

Válka donutila více než 8 milionů Ukrajinců uprchnout do zahraničí. Česko v duchu solidarity otevřelo své dveře. Téměř půl milionu z nich, většinou žen a dětí, byla poskytnuta dočasná ochrana.

Pořád jsme to my, kdo hostí nejvyšší počet ukrajinských uprchlíků v přepočtu na obyvatele. Přestože to přináší státu i našim občanům určité problémy, zejména v době ekonomické a energetické krize, naše země a lidé projevili nebývalou vlnu solidarity.

Poskytli jsme Ukrajině také humanitární pomoc formou věcné a materiální podpory, aby lidé postiženi válkou měli v mrazivých teplotách přístup ke zdravotní péči, pitné vodě, elektřině a topení. Zde bych rád zdůraznil, že naše pomoc Ukrajině neovlivňuje míru naší humanitární pomoci jiným zemím.

Pane předsedo,

Moje země důrazně podporuje návrh rezoluce, který nám byl předložen k posouzení. Návrh hájí zásady svrchované rovnosti a územní celistvosti států. Chtěl bych apelovat na všechny, kteří by dnes mohli být v pokušení zaujmout „neutrální“ postoj, a na ty, kteří se domnívají, že nejde o „jejich“ válku: pokud nebudeme jednat nyní, pak akceptujeme nový mezinárodní řád založený na využívání brutální síly, založený na kolonialismu.

Děkuji vám.

Projev ministra zahraničí Jana Lipavského na Valném shromáždění OSN

Projev ministra zahraničí Jana Lipavského na Valném shromáždění OSN

Projev ministra zahraničí Jana Lipavského na Valném shromáždění OSN

Projev ministra zahraničí Jana Lipavského na Valném shromáždění OSN

 

.