Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

První ročník Duke Wenceslas Future Leaders Programme úspěšně dokončen
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První ročník Duke Wenceslas Future Leaders Programme úspěšně dokončen

 

Devět mladých politiků, novinářů, diplomatů či pracovníků státních a nestátních institucí ze zemí Východního partnerství, západního Balkánu a Turecka absolvovalo 13. až 21. září 2023 první ročník Programu knížete Václava pro budoucí leadery.

„Naším cílem bylo umožnit mladým talentovaným lidem z východní Evropy, jižního Kavkazu, západního Balkánu a Turecka navázat nová partnerství, setkat se s našimi diplomaty, podělit se s nimi o své zkušenosti a také diskutovat o různých problémech zahraniční a bezpečnostní politiky. Sám jsem podobným programem kdysi prošel a pro mou budoucí práci šlo o důležitou zkušenost,“ zhodnotil ministr zahraničí Jan Lipavský.

Program iniciovaný šéfem české diplomacie přiblížil účastníkům nejen priority české zahraniční a bezpečnostní politiky, ale seznámil je s našimi vyspělými technologiemi. Programu se zúčastnili mladí lidé z Albánie, Arménie, Ázerbájdžánu, Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Srbska, Turecka a Ukrajiny.

Hosty přijal ministr Lipavský, dále se zúčastnili zahájení fóra o ekonomické a environmentální dimenzi OBSE. Dostalo se jim možnosti diskutovat s poslanci, s řadou diplomatů, se zástupci českých think-tanků a s odborníky z bezpečnostních složek. Navštívili Český rozhlas a měli možnost diskutovat se zástupci českých médií. Jedním z nejzajímavějších momentů pobytu byla návštěva Dnů NATO, během které skupinu přijal náčelník Generálního štábu Karel Řehka.

Významnou součást programu tvořilo i představení několika vyspělých inovativních firem a technologií, jako jsou například Vrgineers, 3D Printers, FabLab, centrum excelence CEITEC VUT v Brně nebo Jihomoravské inovační centrum. Masarykova univerzita hostům umožnila shlédnout tréninkový kybernetický polygon a v Evropě unikátní zařízení simulační nemocnice. Společnost Tatra Trucks a.s. jim představila své špičkové výrobky a zážitkem pro hosty byla i jízda po zkušebním polygonu.

„Bylo pro mě potěšením zúčastnit se tohoto skvělého programu. Česko se mi vždycky líbilo, ale teď můžu hrdě říct, že mám tuto zemi rád, a to pro její krásnou krajinu, lidi, kulturu, jídlo i jazyk. Bosna a Hercegovina patří do EU a je skvělé vidět, že v Česku máme skutečné přátele a partnery,“ řekl na závěr programu Timur Vilić ze Sarajeva.

V rámci kulturní části programu navštívili účastníci knihovnu Strahovského kláštera, rožnovský skanzen nebo průmyslový areál Dolní Vítkovice. Na závěr si prohlédli Pražský hrad, kde je osobně uvítala vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková.

galerie

První ročník Duke Wenceslas Future Leaders Programme úspěšně dokončen

.