Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác - Giving Tuesday
Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rekonstrukční program České republiky v regionu Blízkého východu v období 2022–2024

 

Vláda ČR schválila program „Rekonstrukčního programu České republiky v regionu Blízkého východu v období 2022–2024“. Program v celkové výši 300 mil. Kč bude koordinován Ministerstvem zahraničních věcí ČR.

Hlavním cílem jsou humanitárně–rekonstrukční aktivity vedoucí k redukci základních příčin konfliktů, zamezení nelegální migrace a nuceného vysidlování a na stabilizaci a obnovu regionu, který je jedním z hlavních migračních ohnisek.

Právě komplexnost programu je podle ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka klíčová: „Redukce základních příčin konfliktů, zamezení nelegální migraci a stabilizace regionu, který je jedním z hlavních migračních ohnisek, jsou prioritou nejen České republiky, ale i celé EU. Zároveň jsem velmi rád, že se v našich programech daří využít českých znalostí, zapojit chytrá česká řešení a domácí firmy.“

Rekonstrukční program navazuje na dosavadní humanitárně–rekonstrukční aktivity, které Česká republika realizovala primárně pomocí menších vládních programů v užším regionu Blízkého východu (zejména v Sýrii, Iráku a Libanonu) v letech 2016 až 2021. Zároveň je program koncipován jako paralelní k Programu aktivit na podporu zdrojových a tranzitních zemí migrace v Africe v letech 2020-2022. Česká republika tak bude mít k dispozici dva komplexní programy zaměřené na potlačování migračního potenciálu v regionech Blízkého východu a Afriky.

Rekonstrukční program usiluje o přechod od humanitárních aktivit ke stabilizačním projektům a následné post-konfliktní obnově cílových zemí. Přináší zajištění pomoci v místech vzniku a průběhu migračních toků. Očekávány jsou pozitivní dopady pro Českou republiku i celou Evropskou unii, a to především v oblastech vnitřní bezpečnosti a vnějších aspektů boje proti terorismu a nelegální migraci.

Rekonstrukční program bude i nadále umožňovat zapojení českých realizátorů z veřejného, soukromého i neziskového sektoru, s využitím českých znalostí a technologií.

Program koresponduje s prioritami pro nadcházející předsednictví České republiky v Radě EU v oblasti Evropské sousedské politiky (vč. Jižního partnerství). Je také v souladu s deklarovanými cíli v rámci vnější dimenze boje proti terorismu, vč. angažmá ČR v Globální koalici proti Daesh/ISIS.

.