Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní udělení ceny Gratias agit 2021 paní Daniele Ryugo

 

Dne 12. října 2021 ministr zahraničních věcí České republiky v zastoupení velvyslance České republiky v Japonsku panem Martinem Tomčem předal slavnostně cenu Gratias agit 2021 paní Daniele Ryugo.
 

Velvyslanectví České republiky v Tokiu uspořádalo dne 12. října 2021 slavnostní akci, při které velvyslanec České republiky v Japonsku, pan Martin Tomčo, předal cenu Gratias agit 2021 udělenou ministrem zahraničních věcí České republiky panem Jakubem Kulhánkem.

Cenu Gratias agit každoročně uděluje ministr zahraničních věcí České republiky již od roku 1997. Ocenění je udělováno vybraným osobnostem za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Je vyhotoveno v podobě křišťálového glóbusu, jehož design navrhl akademický malíř Zdeněk Petr. Předání všem laureátům oceněným za daný rok probíhá každoročně v Praze ve Velkém sále Černínského paláce, bohužel letos kvůli pandemické situaci Covid-19 byla tato slavnostní událost zrušena a předání přeneseno na jednotlivé zastupitelské úřady v zahraničí.

Paní Daniela Ryugo je českou profesorkou na Tokijské univerzitě cizích jazyků a je neodmyslitelně spjata s její katedrou bohemistiky, kde začala pracovat v roce 1995 a aktivně tam působí jako externí lektorka až do dnešních dní. V roce 2021 si připomínáme 30. výročí založení této katedry na Tokijské univerzitě cizích jazyků, jedné z nejprestižnějších japonských univerzit. Tato katedra bohemistiky byla založena v roce 1991 jako první v Japonsku a studentům nabídla kvalitní výuku českého jazyka a literatury. Paní Ryugo se podílela na utváření pedagogické práce katedry a na výchově celé generace japonských studentů bohemistiky. Svým žákům se vždy pečlivě věnovala a věnuje, a to nejen ve vlastní výuce a mimoškolních aktivitách během studia, ale i při jejich pozdějším působení v České republice a v Japonsku. Paní Daniela Ryugo se tak zasloužila o mimořádný a dlouholetý přínos pro česko-japonské vztahy především vzděláváním japonských studentů bohemistiky, dále pak aktivním šířením povědomí o české kultuře a společnosti a podporou výuky češtiny pro širokou japonskou veřejnost.

galerie

Gratias agit 2021

.