Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník jednal v Mauritánii a Gabonu o možné spolupráci v oblasti těžebního průmyslu a zdravotnictví
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník jednal v Mauritánii a Gabonu o možné spolupráci v oblasti těžebního průmyslu a zdravotnictví

 

Státní tajemník Miloslav Stašek navštívil 19. až 25. června Mauritánii a Gabon. V obou zemích se setkal s ministry klíčových resortů. Cesta proběhla v kontextu ruské agrese proti Ukrajině, bezpečnostního angažmá Česka v Sahelu a nadcházejícího českého předsednictví v Radě Evropské unie. Jednání odrážela aktuální potřeby surovinové politiky ČR i dlouhodobý zájem partnerů o diverzifikaci ekonomiky a modernizaci infrastruktury.
 

V rámci pracovní cesty do Mauritánie se uskutečnilo jednání se státní tajemnicí na Ministerstvu zahraničí, spolupráce a Mauritánců v zahraničí El Alyaou Yahya Menkoussovou, ministrem obrany Hanena Oul Sidim, ministrem financí Mohamedem Lemine Ould Dhehbim, ministrem obchodu, průmyslu, řemeslné výroby a turistiky Lemrabottem Ould Bennahim a státním tajemníkem Ministerstva ropy, těžby a energetiky Ahmedem Salem Bouheddou.

Mauritánie velmi uvítala bezpečnostní aktivity ČR v Sahelu. Ocenila nabídku ekonomických projektů ČR koncentrovaných zejména do sektoru těžby a průmyslové výroby solární energie a vody. K zintenzivnění relace navrhla sjednání memoranda o spolupráci mezi oběma Ministerstvy zahraničí.

V Gabonu přijala státního tajemníka premiérka Rose Christiane Ossouka Rapondaovou a ministr zahraničí Michelem Moussa Adamoem. ministr pro plyn a ropu Vincentem de Paul Massassou, ministr pro těžbu Elvisem Ossindji Binouem, ministr turistiky Jean-Norbertem Dirambaou, ministr  zdravotnictví a sociálních věcí Guy Patrickem Obiangem Ndongem a náměstek ministra vodních zdrojů, lesů, moře a životního prostředí Michelem Stephanem Boundaou. Proběhly rovněž konzultace s náměstkyní ministra zahraničí Yolande Nyondaovou a státní tajemnicí resortu Ginette Edzangovou. Státní tajemník se rovněž setkal s  náměstkem ministra obchodu, malých a středních podniků a průmyslu Michelem Antselevem, zástupci zvláštní hospodářské zóny Nkok, předsedou Národní agentury pro investice Aimé-Popa N’tzoutsim Mouyami a předsedkyní Hospodářské komory Danielle Bivaouovou, státním ministrem průmyslu Pacôme/m Moubelet-Boubeyaou, generálním manažerem sektoru energetiky ministerstva energetiky a vodních zdrojů Aristidem Ngarim, předsedkyní Nejvyššího soudu Marií-Madeleine Mborantsuovou a výkonným tajemníkem Agentury pro národní parky Christianem Tchemambelaou.

Gabon jako urbanizovaná, středně rozvinutá ekonomika s velkou rozlohou území a výjimečnými přírodními i minerálními zdroji i turistickým potenciálem má zájem o prohloubení spolupráce s Českem v oblasti bezpečnosti, těžby nerostných surovin a zdravotnictví. Diskutovány byly výměny studentů i expertů, zejména v oblasti transplantací, výzkum a vývoj léků a tropických nemocí a případná společná výstavba česko-gabonské nemocnice.

V delegaci státního tajemníka byli zástupci několika českých firem (VAE Control Systems, Co-decision, RMR STAV KONT, TRANSCON), všechny podepsaly smluvní dokumenty či zahájily jejich sjednávání v konkrétních oblastech spolupráce.

.