Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Miloslav Stašek se setkal s delegací zástupců amerických firem
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Miloslav Stašek se setkal s delegací zástupců amerických firem

 

Státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslav Stašek se dne 16. června 2021 setkal se členy delegace významné americké asociace, sdružující investory se zájmem o střední a východní Evropu ACEBA (The American-Central European Business Association). Cílem jednání bylo informovat o aktivitách amerických firem v ČR a projednat možnosti spolupráce jak se soukromými subjekty, tak se státními institucemi. Setkání se uskutečnilo v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) jako incomingová mise připravená ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR ve Washingtonu.
 

Členy delegace byli zástupci firem Bell Helicopter/Textron, Lockheed Martin, Oshkosh Defense, Northrop Grumman, Motorola Solutions, Palo Alto Networks, Thermo Fischer Scientific a další. Kromě přijetí na ministerstvu zahraničí bylo na programu mise rovněž jednání na ministerstvu financí, účast na obranném a bezpečnostním fóru, na dialogu s ministerstvem zdravotnictví, jednání s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a přijetí předsedou Poslanecké sněmovny PČR Radkem Vondráčkem. Vedoucího delegace amerických firem a prezidenta asociace ACEBA přijal také předseda vlády ČR Andrej Babiš.

Miloslav Stašek v průběhu pracovního oběda připomněl, že USA jsou již několik let naším nejvýznamnějším exportním partnerem mimo EU a také jednou z našich nejdůležitějších exportních destinací z pohledu přidané hodnoty exportovaného zboží (letecké motory, zdravotnické zařízení, mikroskopy). Zmínil rovněž skutečnost, že USA jsou společně s Jižní Koreou a Japonskem v ČR největšími mimoevropskými investory. Zdůraznil, že cílem ČR je zaměřit se do budoucna především na rozvoj vědy, výzkumu a inovací a zařadit se v tomto ohledu do skupiny nejvýznamnějších zemí na světě. Americké společnosti informovaly o svých současných a budoucích investičních záměrech v ČR a o spolupráci s českými subjekty, kromě jiného právě v oblasti vědy a výzkumu. Následující den státní tajemník jednal se zástupci společnosti Palo Alto Networks, která se zabývá ochranou digitálních dat a jejich přenosů. 

 

Státní tajemník Miloslav Stašek se setkal s delegací zástupců amerických firem

Státní tajemník Miloslav Stašek se setkal s delegací zástupců amerických firem

.