Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník přijal guvernéra brazilského státu Bahia
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník přijal guvernéra brazilského státu Bahia

 

Státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Miloslav Stašek přijal dne 22. října 2021 delegaci z Brazilské federativní republiky vedenou guvernérem státu Bahia Ruiem Costou dos Santosem. Projednávány byly vzájemné bilaterální vztahy, mezinárodní situace a zejména otázky související s podporou českého exportu do teritoria. Program delegace je zacílen na návštěvu firem působících v teritoriu a na dalších krocích vedoucích k posílení vědecko-technické spolupráce, jejímž institucionálním završením bude podpis již projednávané mezivládní dohody.

M. Stašek a Rui dos Santos se shodli na dlouhodobě vynikající úrovni bilaterálních vztahů, které aktuálně charakterizuje vzájemný, intenzivní zájem o kooperaci v oblasti vědy a specializovaného výzkumu, který je v současné době signifikantním v tématech spolupráce mezi oběma zeměmi. Perspektivními oblastmi jsou mj. zdravotnictví a farmaceutický průmysl, energetika s důrazem na obnovitelné zdroje, železniční doprava, dopravní obslužnost ve městech, komunikační systémy, bezpečnost aj. Stát Bahia je pro české zájmy v Latinské Americe zajímavý taktéž z hlediska obchodní spolupráce a investic zejména v případě přenesení výroby některých firem, které již působí na brazilském trhu.

Obě strany též projednaly oficiální program návštěvy delegace guvernéra R. Santose, který je zaměřen na setkání se zástupci českých společností, jejichž produkty a služby jsou v teritoriu na severovýchodě Brazílie poptávány a také na návštěvu institucí reprezentujících vysokou úroveň současné vědy a výzkumu nebo zdravotnictví.

 

.