Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Rubeš navštívil Mosambik
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Rubeš navštívil Mosambik a Angolu

 

Ve dnech 23. až 27.dubna uskutečnil státní tajemník ministerstva zahraničí Radek Rubeš pracovní návštěvu po Africe, během které navštívil Mosambik a Angolu.

Během návštěvy v Mosambiku jednal s ministryní zahraničních věcí Verónicou Macamo, ministrem obrany Cristovao Chumem, ministrem obchodu a průmyslu Silvino Morenem. Hlavním tématem bylo zintenzivnění vztahů v zahraničně politické oblasti a rozvoji vztahů v oblasti spolupráce obranného průmyslu a obecně zlepšení vzájemné obchodní výměny.

Státního tajemníka přijal také prezident Filipe Nyusi, absolvent české vysoké školy, kterému státní tajemník předal pozvání prezidenta Pavla k návštěvě Česka. Státní tajemník Rubeš dále navštívil místo realizace lokálních projektů financovaných ministerstvem zahraničí zaměřených na soběstačnost místního obyvatelstva v zemědělské produkci a přístupu k vodě.

Cesta pokračovala návštěvou Angoly. Se svým protějškem na angolském ministerstvu zahraničí státním tajemníkem Domingem C. Lopes Vieirou se shodli na společných zahraničně politických tématech. S ministrem ekonomiky M.J. Caetanem státní tajemník diskutoval o možnostech rozvoje ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi. Partneři se shodli, že sektor zemědělství, těžby nerostných surovin a energetika představují prioritní oblasti pro nadcházející návštěvu angolského ministra v Česku, která se uskuteční na základě pozvání ministra průmyslu a obchodu Síkely začátkem května.

S ministrem obrany José dos Santosem státní tajemník Rubeš probral možnosti zapojení českých firem do probíhající modernizace vybavení angolských ozbrojených sil. Na závěr českého státního tajemníka přijal ministr zahraničních věcí Tete Antonio, kde předmětem jednání byla zejména výměna názorů na možnosti zintenzivnění bilaterálních kontaktů na politické úrovni a situace v regionu Velkých jezer, kdy tajemník Rubeš ocenil stabilizační roli, kterou Angola sehrává. Angola představuje pro Česko tradičně jednoho z nejvýznamnějších partnerů v subsaharské Africe.

Státní tajemník Rubeš navštívil Mosambik

Státní tajemník Rubeš navštívil Mosambik

Státní tajemník Rubeš navštívil Mosambik

Státní tajemník Rubeš navštívil Mosambik

Státní tajemník Rubeš navštívil Mosambik

Státní tajemník Rubeš navštívil Mosambik

 

.