Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Stašek přijal velvyslance Egypta
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek přijal velvyslance Egypta

 

Státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí Miloslav Stašek přijal dne 26. ledna 2022 velvyslance Egyptské arabské republiky v České republice Saída Hindáma, s nímž diskutoval o možnostech prohloubení kulturní a obchodní spolupráce, projednal perspektivy plánovaných oficiálních cest představitelů obou zemí a zhodnotil dopady pandemie nemoci covid-19 na vzájemnou obchodní výměnu.

Státní tajemník Stašek a egyptský velvyslanec Hindám pozitivně zhodnotili vysokou úroveň bilaterálních vztahů a spolupráce v politické, obchodní a kulturní oblasti. V srpnu 2021 navštívil Egypt ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek, v říjnu 2021 následovaly konzultace náměstka ministra Martina Tlapy v Káhiře. Během podzimu 2021 proběhlo rovněž setkání ministrů zahraničí V4 + Egypt a následný Summit V4 + Egypt v Budapešti i další odborná setkání.

Jednání se zaměřilo dále na možnosti navýšení obchodní výměny. Česká republika v roce 2021 posílila vůči Egyptu zejména svůj export, oproti roku 2020 došlo k jeho růstu o 300 mil. USD, až na úroveň 703 mil. USD. Projednány byly i dopady pandemie nemoci Covid-19 na bilaterální spolupráci, zejména pak v oblasti cestovního ruchu. Egypt je oblíbenou destinací českých turistů, během pandemie však turistický sektor zaznamenal značný propad. Tento trend se obě země snaží změnit, ČR například i formou darování vakcín, kdy v rámci mechanismu COVAX přispěla Egyptu již bezmála milionem dávek.

.