Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Světový humanitární den
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světový humanitární den

 

Každý rok 19. srpna slavíme Světový humanitární den. Účelem Světového humanitárního dne je zvýšit povědomí o nelehkém osudu civilistů na celém světě, kteří se ocitli v konfliktu, a také uctít a podpořit humanitární pracovníky, kteří riskují a někdy i ztrácejí své životy, aby pomohli.

Více než 130 milionů lidí na celém světě se v současné době nachází v krizi, ať už v důsledku války nebo přírodní katastrofy, a potřebuje humanitární pomoc.

Světový humanitární den byl vyhlášen v roce 2008 Valným shromážděním OSN a poprvé se oficiálně slavil v roce 2009. Datum 19. srpna bylo vybráno na výročí bombardování hotelu Canal v Bagdádu, při němž přišel o život vysoký komisař OSN pro lidská práva Sergio Vieira de Mellothe a dvacet dalších osob.

Celosvětová výzva k solidaritě s lidmi, kteří to nejvíce potřebují a uznání důležitosti práce humanitárních pracovníků


Každý rok je pro Světový humanitární den zvoleno konkrétní téma a organizace po celém světě se zapojují do zviditelnění tohoto dne různými způsoby, od finančních sbírek až po přednášky a další akce zaměřené na zvýšení povědomí.

Tématem letošního výročí je „Zázemí“. Říká se “K výchově dítěte je potřeba zázemí celé vesnice“. Stejně tak je potřeba zázemí – blízké i globální – na podporu lidí postižených humanitární katastrofou. Vzhledem k rekordně vysokým humanitárním potřebám na celém světě vychází letošní Světový humanitární den (WHD) z této metafory kolektivního úsilí, aby rostlo celosvětové uznání humanitární práce.

Kdykoli a kdekoli se lidé ocitnou v nouzi, najdou se další, kteří jim pomohou.

Klimatická nouze působí na celém světě spoušť v takovém měřítku, že to lidé v první linii a humanitární komunita nezvládají. Právě dopady klimatu jsou v současné době závodem o život nejen lidí a jejich bezprostředního zázemí, ale celé naší planety Země. Nejzranitelnějším lidem na světě - těm, kteří ke globální klimatické nouzi přispěli nejméně, a přesto jsou zasaženi nejvíce - a milionům dalších, kteří přicházejí o domov, živobytí a životy, se již krátí čas.

Většina klimatických kampaní se soustředí na zpomalení změny klimatu a zajištění budoucnosti planety, Světový humanitární den 2021 proto upozorní na bezprostřední důsledky klimatické nouze pro nejzranitelnější lidi na světě a zajistí, aby jejich hlasy byly vyslyšeny a aby jejich potřeby byly na listopadové konferenci OSN o změně klimatu (COP27) na prvním místě.

Kampaň k WHD 2022 bude využívat vizuální vyprávění příběhů a atraktivní mediální prostředky, aby ukázala hodnotu humanitární práce. Chcete-li ji podpořit, navštivte od 5. srpna nástěnku Trello, od 12. srpna mikrostránku kampaně.

Zapojit se můžete zveřejněním svého příběhu zde:

https://trello.com/b/CnEDkHDX/world-humanitarian-day-2022

Buďte solidární s nejzranitelnějšími lidmi na světě tím, že při svých aktivitách na sociálních sítích použijete tyto hashtagy: #WorldHumanitarianDay a #ItTakesAVillage

 

Věděli jste že…?

Mezi priority českého předsednictví v Radě EU patří také snižování dopadů a rizika katastrof?

Snižování rizika katastrof, připravenost a odolnost patří mezi hlavní tematické priority humanitárního úsilí Česka v zahraničí. Zaměřujeme se na ně v rámci obnovy po přírodních katastrofách formou stavebních a technologických opatření i osvěty.

Zároveň podporujeme též samostatná preventivní opatření ve formě šetrného nakládání s přírodními zdroji, odstraňováním ekologických zátěží i osvětou veřejnosti.

Krajinné plánování v Etiopii za pomoci českých řešení | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

Pomoc se snižováním rizik pro životní prostředí a obyvatele Gruzie | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

Dalším příkladem je projekt realizovaný Diakonií ČCE, který pomáhá právě proti dopadům klimatických změn na vysidlování obyvatel:

https://www.diakoniespolu.cz/co-delame/pomoc-ve-svete/kambodza-battambang-a-pursat/odolnost-komunit-vuci-prirodnim-katastrofam/

Video zde: https://youtu.be/ZRDKX2m-w8I

O tom, jak náročná a z jakých možných příčin může být práce humanitárních pracovníků, vypráví humanitární pracovnice Charity ČR Jwan Najeeb Behnam. Celý rozhovor naleznete zde:

https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/z-uprchlice-humanitarni-pracovnici/

Snižování rizika katastrof podporujeme například v součinnosti s mezinárodními organizacemi, zejména s Dětským fondem OSN (UNICEF) a s Organizací OSN pro snižování rizika katastrof (UNDRR).

https://www.unicef.org/environment-and-climate-change

https://www.undrr.org/implementing-sendai-framework/partners-and-stakeholders/multistakeholder-initiatives-and-partnerships

Česko se zaměřuje na to, aby rozvojové i humanitární aktivity přispívali k ochraně zdraví i lidských životů, k lepší ochraně životního prostředí, ke snižování rizika klimatických změn i k adaptaci lidských obydlí a obživy na stávající klimatické a přírodní podmínky.

Humanitární práci ve válkou postižené Ukrajině popisují pracovníci Člověka v tísni:

Roman Zemlliak:
https://youtu.be/kF5I4PfYEW8

Inna Yeroieieva
https://youtu.be/l2iuG1JTnG0

.