Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec ČR v Belgii Pavel Klucký podepsal na Den Evropy memorandum o kulturní reprezentaci v době českého předsednictví

 

Na Den Evropy, 9. 5. 2022, podepsal velvyslanec v Belgii, J.E. Pavel Klucký, v bruselském paláci krásných umění BOZAR memorandum o kulturním programu českého předsednictví v Radě EU. Za BOZAR podpis připojila zástupkyně generální ředitelky, Christine Perpette. Přítomna byla také ředitelka Českého centra Brusel Jitka Pánek Jurková.

Obsahem memoranda je spolupráce mezi českými institucemi a BOZAR v druhé polovině roku 2022. V BOZARu se tradičně odehrává velká část kulturních předsednických programů. Češi si pro něj připravili výtvarnou instalaci Mileny Dopitové v režii Národní galerie nebo přehlídku českých současných filmů díky Českému centru Brusel a Státnímu fondu kinematografie. Úřad vlády a Stálé zastoupení ČR při EU chystají reprezentativní zahajovací koncert s PKF, Lukášem Vondráčkem a Tomášem Kačem. V této prestižní kulturní instituci se také odehraje závěrečný koncert za účasti mladých talentů, konference o umělé inteligenci pod českým vedením a řada dalších akcí. 
Český předsednický program se však neomezí jen na zdi BOZAR - první předsednickou akcí bude běh k poctě manželů Zátopkových 2. 7. 2022., současné umění ovládne v červenci bruselské ulice a evropské instituce, na podzim se chystá řada koncertů i divadelních představení. Široká veřejnost tak českou kulturní stopu v Bruselu určitě nepřehlédne.   
Podpis memoranda o spolupráci se odehrál v prostoru aktuální výstavy Imagine Ukraine. Symbolicky tak předznamenává, že Ukrajina bude jedním z důležitých témat i kulturní části českého předsednictví. Po podpisu byla česká delegace přítomna slavnostnímu provedení Mé vlasti Bedřicha Smetany v podání West-Eastern Divan Orchestra pod taktovkou Thomase Guggeise.  

Odkaz na program BOZAR najdete zde 
link to (https://www.bozar.be/en/calendar)

.