Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vláda na návrh MZV podpoří Školu Komenský ve Vídni

 

Na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského schválila vláda ve středu 15. února 2023 poskytnutí peněžního daru Školskému spolku Komenský v letech 2023-2025. Škola Komenský je společným kulturním dědictvím Čechů a Slováků ve Vídni.

Školský spolek Komenský je pro Česko jedinečnou vzdělávací institucí a silným pojítkem české komunity napříč generacemi ve Vídni a v Rakousku. Vláda schválila, že do roku 2025 dostane na svůj provoz celkem 9 milionů korun.

„Za roky své existence škola vychovala desetitisíce mladých lidí vzdělaných v duchu jednotného chápání středoevropské kultury, politiky a porozumění. Pokud má smysl do něčeho investovat, a to v jakkoliv náročné době, je to vzdělání. Proto považuji za správné, že jsme dnes rozhodli o pokračování naší podpory,“ vysvětlil šéf české diplomacie.

Škola v roce 2022 oslavila 150 let své existence. Vícejazyčnou mateřskou školu, základní školu a střední školu navštěvuje téměř 550 žáků. Mnozí absolventi se pak podílejí na rozvoji česko-rakouských vztahů.

Na rozpočtu školy se podílí rakouská a česká strana, aktuálně se obnovila také jednání se Slovenskem o možném navýšení jeho podpory.

.