Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vnitřní kontrola na ZÚ Rabat neodhalila pochybení při vydávání víz

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR se ohrazuje proti mediálním spekulacím, které naznačují, že na Velvyslanectví ČR v Maroku docházelo v letech 2018 a 2019 ke zneužívání víz a jejich účelovému vydávání. Dle vnitřní kontroly k ničemu takovému nedošlo.

MZV vydává víza na zastupitelských úřadech v zahraničí zodpovědně, a to jak vůči české veřejnosti a partnerům schengenského prostoru, tak vůči vízovým žadatelům. Vízové služby poskytujeme plně v souladu s unijním i vnitrostátním právem a usilujeme o naprostou profesionalitu.

Tyto podmínky naplňuje i Velvyslanectví ČR v Rabatu. Ihned poté, co ústředí dostalo podnět týkající se možných problémů s udělováním víz, vyslalo na tento zastupitelský úřad mimořádnou vnitřní kontrolu (říjen 2019). Ta neodhalila žádná závažná pochybení. Velvyslanectví ČR v Rabatu tedy nezneužívalo víza, ani je účelově nikomu nevydávalo.

Od února 2018 do července 2019 bylo přijato cca 1000 žádostí o schengenská víza, z toho pouze v sedmi z nich figurovalo jméno A. Bahaddou. Pět z nich bylo zamítnuto. Kontrola náhodně vybraného vzorku dalších přibližně 100 žádostí o schengenská víza neodhalila žádné neregulérní vydávání. Nebyl tak zjištěn trend zneužívání víz nebo korupční jednání ve vízovém procesu.

V rámci konzulárních úseků našich zastupitelských úřadů jsou za vízovou agendu zodpovědní konzulové, tuto funkci na Velvyslanectví ČR v Rabatu zastávala do prosince 2019 zaměstnankyně MZV Jana Chaloupková. K povinnostem jí svěřeným patřil tedy přímý dohled nad tím, aby se víza vydávala v souladu s platnou legislativou, bez vnějších zásahů a s vyloučením jakýchkoliv neregulérností. Ve své funkci právě ona rozhodovala o tom, komu vízum uděleno být může a komu ne, opět výhradně v souladu s platnou legislativou. Ve svých veřejných vystoupeních nepředložila žádné důkazy pro svá tvrzení, nepředložila je ani MZV.

V případech, kdy v minulosti vnitřní kontrola podezření o nestandardním vydávání víz prokázala, MZV okamžitě zjednalo nápravu – např. změnou vízové praxe (změna postupů a důkladný monitoring vydávaných víz) či odvoláním velvyslance. 

.