Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vrchní ředitel sekce evropské Jaroslav Kurfürst navštívil země jižního Kavkazu
Foto: © .
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vrchní ředitel sekce evropské Jaroslav Kurfürst navštívil země jižního Kavkazu

 

Ve dnech 27. až 31. 3. 2023 navštívil Jaroslav Kurfürst, vrchní ředitel sekce evropské, Arménii, Gruzii a Ázerbájdžán, se kterými si Česko v letošním roce připomíná 30. výročí navázání diplomatických vztahů. Kromě bilaterálních relací patřila mezi hlavní témata jednání ruská válka proti Ukrajině, konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem i vztahy zemí s Evropskou unií.

V Arménii byl vrchní ředitel Kurfürst přijat ministrem zahraničí Araratem Mirzojanem, v rozhovoru se věnovali především česko-arménským vztahům a řešení konfliktu s Ázerbájdžánem. Hlavní část programu tvořilo setkání s Parujrem Hovhannisjanem, náměstkem pro Evropu, se kterým vrchní ředitel Kurfürst probral mimo jiné vztahy s Ruskem, situaci mezi Arménií a Ázerbájdžánem i plánovanou návštěvu arménského premiéra v Praze na jaře letošního roku. Následně se uskutečnila schůzka s předsedou zahraničního výboru Parlamentu Arménské republiky, který zdůraznil důležitost rozvoje vztahů i na parlamentní úrovni. Důležitým prvkem návštěvy Jerevanu bylo i setkání se zástupci nevládních organizací a médií. Součástí programu bylo i setkání s pozorovateli civilní mise Evropské unie EUMA a seznámení se s jejím fungováním přímo v místě. Mise má za cíl monitorovat dění na hranici, přispět k bezpečnosti lidí v zasažených oblastech a budovat důvěru mezi stranami konfliktu. Součástí mise bude i sedm Češek a Čechů.

Gruzie v březnu 2023 požádala o členství v Evropské unii, v červnu 2022 byla její žádost projednána Evropskou radou, která je připravena zemi udělit kandidátský status, jakmile splní 12 podmínek. Gruzínské evropské aspirace a hrozby ze strany Ruska byly tématem setkání vrchního ředitele Kurfürsta s Lašou Darsaliou, prvním náměstkem ministra zahraničí Gruzie. Na podobná témata se zaměřila i schůzka s prvním místopředsedou gruzínského parlamentu Georgem Volskim. Cennou perspektivu na vnitropolitickou i zahraničněpolitickou situaci Gruzie pak přinesly schůzky se zástupkyněmi nevládních organizací a představiteli opozičních politických stran a hnutí.

V Ázerbájdžánu se vrchní ředitel Kurfürst setkal s náměstkem ministra zahraničí Chalafem Chalafovem, se kterým jednal o česko-ázerbájdžánských vztazích, ekonomické spolupráci či dodávkách energetických surovin do Česka. Podstatná část konzultací byla věnována arménsko-ázerbájdžánskému konfliktu a snahám o jeho definitivní ukončení. Tak jako v Arménii a Gruzii absolvoval schůzku i se zástupci nevládního sektoru.

galerie

Vrchní ředitel sekce evropské Jaroslav Kurfürst navštívil země jižního Kavkazu

.