Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vrchní ředitel sekce evropské Jaroslav Kurfürst navštívil Rumunsko

 

Vrchní ředitel sekce evropské Jaroslav Kurfürst jednal 25. dubna 2023 v Bukurešti se státní tajemnicí Ministerstva zahraničních věcí Rumunska pro evropské otázky Danielou Grigore Gîtman. Jednání se týkalo především reakce na ruskou agresi proti Ukrajině, podpory Moldavska, dalšího rozšiřování EU a aktuálních evropských a bilaterálních otázek. Jaroslav Kurfürst v Bukurešti navštívil Euroatlantické centrum odolnosti a seznámil se s jeho činností.
 

Jaroslav Kurfürst vyjádřil uspokojení nad posílením a výhledem dalšího prohloubení politického dialogu a potvrdil trvající českou podporu vstupu Rumunska do Schengenského prostoru. Dále ocenil pomoc, kterou obě vlády poskytují české menšině v Rumunsku, a připomněl, že v letošním roce tato komunita oslaví 200. výročí příchodu do Banátu.

Jednání potvrdilo výraznou blízkost postojů obou zemí k mezinárodním otázkám. Jaroslav Kurfürst ocenil významnou rumunskou podporu Ukrajině a unikátní úlohu, kterou Rumunsko hraje ve vztahu k Moldavsku. Státní tajemnice Gîtman ocenila průběh českého předsednictví v Radě Evropské unie a profesionalitu, s jakou bylo předsednictví zvládnuto.

Oba diplomaté projednali další rozšiřování EU, energetickou bezpečnost, zelenou tranzici, bezpečnost regionu a další evropské otázky.

Během návštěvy Euroatlantického centra odolnosti vrchní ředitel Kurfürst podpořil tuto rumunskou iniciativu a s jeho ředitelem Ovidiem Raețchim hovořil o poslání a aktivitách centra.

Vrchní ředitel sekce evropské Jaroslav Kurfürst navštívil Rumunsko

Vrchní ředitel sekce evropské Jaroslav Kurfürst navštívil Rumunsko

.