Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Pracovní oběd náměstka Tlapy s egyptským velvyslancem
Foto: @
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní oběd náměstka Tlapy s egyptským velvyslancem

 

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa s velvyslancem Egyptské arabské republiky Saídem Hindámem ocenili vysokou úroveň vztahů obou zemí a jednali o dalším prohloubení obchodní a politické spolupráce mezi Českou republikou a Egyptem.

Martin Tlapa úvodem poděkoval za egyptskou vstřícnou pomoc při nedávné tragické nehodě vojenského vrtulníku na Sinajském poloostrově, při které zemřela česká příslušnice mise MFO, jež dohlíží na dodržování mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem. „Česká republika je odhodlána pokračovat ve svém působení v této misi, která je klíčovou součástí bezpečnostní architektury na Blízkém východě“, dodal a připomněl, že mandát českého kontingentu v MFO byl Parlamentem ČR prodloužen do konce roku 2022.

Česká a egyptská vláda se zasadily o uspořádání právě probíhající významné egyptologické výstavy „Sluneční králové“, kterou hostí Národní muzeum do února 2021. Její expozici v srpnu slavnostně zahájili premiér Babiš a egyptský ministr pro turistiku a památky El Anany. V rámci návštěvy egyptské delegace se rovněž uskutečnily politické konzultace náměstků MZV Tlapy a Abdelattyho . Obě země mají intenzivní zájem na uskutečnění dalších návštěv na politické úrovni v roce 2021, pokud to vývoj pandemie COVID-19 umožní.

Navzdory celosvětové koronavirové krizi pokračuje úzká obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Egyptem, do podpory  obchodních příležitostí a investičních projektů jsou zapojená ministerstva zahraničí obou zemí. Obrat vzájemného obchodu mezi ČR a Egyptem v roce 2019 překročil půl miliardy USD a české velvyslanectví v Káhiře připravuje projekty ekonomické diplomacie na podporu jeho dalšího růstu. Kromě tradičně silného postavení českého strojírenství a automobilového průmyslu nabízí egyptský trh příležitosti pro české exportéry zejména v sektorech dopravní infrastruktury, vodohospodářství a zdravotnické techniky.

Náměstek Tlapa a velvyslanec Hindám v rámci pracovního oběda dále jednali o širokém spektru regionálních témat a aktuální politické situaci na Blízkém východě.

.