Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Miloslav Stašek vykonal pracovní návštěvu Panamy
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Miloslav Stašek vykonal pracovní návštěvu Panamy

 

Během pracovní cesty ve dnech 3. – 4. února vedl státní tajemník Stašek politické konzultace na MZV Panamy a jednání s dalšími panamskými představiteli o prohloubení bilaterální relace.

Na Ministerstvu zahraničních věcí Panamy vedl státní tajemník Miloslav Stašek politické konzultace s náměstkem ministra Federicem Alvarem Boyedem, které byly věnovány zintenzivnění bilaterálních vztahů se zvláštním zřetelem na rozvoj obchodní a ekonomické spolupráce v prioritních sektorech. Jako slibné příležitosti pro české společnosti s pro-exportním drivem se jeví zejména oblast civilního letectví, těžba a dobývání nerostů, projekty v energetice, dopravní infrastruktura a cestovní ruch. Rovněž byla oběma partnery projednána spolupráce v konzulární oblasti, zejména možnosti podpory a účinné asistence při ochraně zájmů českých občanů v Panamě. Mezi tématy významně rezonovaly i otázky aktuální situace v regionu Latinské Ameriky a Karibiku v kontextu regionální bezpečnosti.

Během jednání na Ředitelství Panamského průplavy byly diskutovány otázky mezinárodního obchodu, bezpečnost námořní přepravy, jakož i aktuální vliv související s šířením koronaviru a jeho vliv na globální výměnu zboží, na které je Panama díky průplavu silně závislá. Státní tajemník Stašek představil kompetence českých vodohospodářských společností v oblasti hospodaření s vodou, čištěním odpadní vody a recyklace vody používané v průplavu. Setkání s představiteli Panamské obchodní komory bylo věnováno možnostem prohloubení vzájemného obchodu a identifikaci konkrétních prioritních sektorů a příležitostí. Státní tajemník Stašek vyzdvihl kvalitu a i technickou vyspělost českých výrobků a technologií, které české subjekty prezentují již pravidelně na veletrhu Expocomer v Panamě.

Státní tajemník se během pracovní cesty setkal s dvěma kandidáty na funkci honorárního konzula ČR v Panamě. ČR má v zemi zájem otevřít honorární konzulát, a to i vzhledem k nutné asistenci českým občanům v Panamě, a co nejdříve tak vyplnit vakuum vzniklé po rezignaci předchozího honorárního konzula na konci minulého roku.

Státní tajemník Miloslav Stašek vykonal pracovní návštěvu Panamy

Státní tajemník Miloslav Stašek vykonal pracovní návštěvu Panamy

.