Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa navštívil Jamajku, jednal s představiteli vlády i podnikatelské sféry
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa navštívil Jamajku, jednal s představiteli vlády i podnikatelské sféry

 

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa během pracovní návštěvy Jamajky ve dnech 4. a 5. února 2020 jednal s ministryní zahraničních věcí a obchodu Kaminou Johnson Smithovou, ministrem zdravotnictví Christopherem Tuftonem, vedením hlavních podnikatelských sdružení v zemi a zástupci tamních firem. Šlo o historicky první bilaterální návštěvu čelního představitele ministerstva zahraničí na Jamajce. Hlavními tématy bylo posílení bilaterálních vztahů a zejména pak identifikace konkrétních oblastí ekonomické spolupráce a příležitostí pro naše podnikatele hledající nové trhy a diverzifikaci mezi obchodními partnery.

Výsledkem návštěvy bylo vytipování prvního okruhu vhodných oblastí pro novou firemní spolupráci. Konkrétně se jedná o zdravotnickou infrastrukturu (vybavení a know-how), obnovené zdroje energie (vodní elektrárny a solární parky) a minipivovary, s možností rozšíření o další obory. Dalším krokem by měla být návštěva jamajské ministryně v doprovodu hospodářské reprezentace země v ČR a následně podnikatelská mise na Jamajku, která je plánována na 1. čtvrtletí roku 2021.

Dle náměstka Tlapy by prohloubení vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi přispělo i znovuotevření honorárního konzulátu Jamajky v Praze. Zájmy ČR na Jamajce dlouhé roky velmi dobře hájí náš honorární konzul v Kingstonu pan James M. Joseph, úspěšný jamajský podnikatel.

V rámci jednání náměstek Tlapa představil obory českého hospodářství vhodné pro okamžitou ekonomickou spolupráci. „Je právě příznivá doba na navázání nových obchodních vazeb, které by zvýšily vzájemnou obchodní výměnu mezi Českou republikou a Jamajkou,“ uvedl. Náměstek Tlapa a ministryně Johnson Smithová se jednoznačně shodli na zájmu posilovat vzájemnou spolupráci. V rámci rozhovoru si vyměnili názory na situaci v regionu Latinské Ameriky a Karibiku a také na možnosti spolupráce v rámci EU.

Během návštěvy náměstek Tlapa také jednal s vedením Jamajské obchodní komory (JCC), Asociace soukromých podnikatelů (PSOJ), státní agentury JAMPRO a velvyslankyní EU na Jamajce Malgorzatou Wasilewskou.

Po několika letech ozdravného programu pod dohledem Mezinárodního měnového fondu se Jamajka nachází ve velmi dobré makroekonomické kondici. Infrastruktura země však stojí před nutnou modernizací. Jamajská administrativa ve spolupráci s mezinárodními finančními institucemi připravila několik investičních projektů a jamajské firmy hledají strategické partnery. Jamajka patří mezi tři největší ostrovy karibské oblasti a přední turistickou destinací na západní polokouli, kterou ročně navštíví k 5 milionům turistů.

galerie

Náměstek Tlapa navštívil Jamajku

.