Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa jednal v Mexiku o prohloubení obchodní a obranné spolupráce
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa jednal v Mexiku o prohloubení obchodní a obranné spolupráce

 

Náměstek Martin Tlapa uskutečnil na okraji regionální porady velvyslanců v hlavním městě Mexika dne 6. února 2020 konzultace na Ministerstvu zahraničí, Ministerstvu hospodářství a Velitelství vzdušných sil.

Na Ministerstvu zahraničí jednal s náměstkem ministra Juliánem Venturou. Úvodem uvedl, že chce navázat na úspěšnou návštěvu ministra zahraničí Tomáše Petříčka v říjnu 2019, během níž bylo podepsáno Memorandum o porozumění mezi ministerstvy obrany ČR a Mexika. Prodiskutoval s partnerem perspektivy návštěv v letošním roce, výměny kandidatur a podpis Programu spolupráce v oblasti kultury, umění, školství, mládeže a tělovýchovy mezi vládou ČR a vládou Mexika. Došlo k výměně názorů na novou obchodní dohodu USMCA mezi Mexikem, Kanadou a USA, na migrační situaci na kontinentu a na nový rozvojový plán pod záštitou Ekonomické komise OSN pro Latinskou Ameriku a Karibik, který mimo jiné poslouží k řešení problému migrace. Diskutována byla také politická a humanitární krize ve Venezuele a agenda 2030. Bylo rovněž zmíněno, že ČR uvítala uzavření politické dohody o modernizaci Globální dohody EU s Mexikem. Naším zájem je, aby došlo k brzkému podpisu dohody a včasnému zahájení předběžného provádění obchodní části za účelem plného využití jejího obchodního potenciálu.

Schůzka s velitelem Vzdušných sil Mexika generálem Manuelem de Jesús Hernándezem se soustředila na možnosti naplňování existujícího Memoranda o porozumění mezi ministerstvy obrany a na podporu českého obranného průmyslu v pronikání na mexický trh. Náměstek Tlapa uvedl, že máme zájem o spolupráci v oblasti leteckého průmyslu. Rádi bychom uvítali mexické zástupce na Dnech NATO v Ostravě v roce 2020 a na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně v roce 2021.

V rozhovoru s náměstkyní pro zahraniční obchod na Ministerstvu hospodářství Mexika Luz María de la Mora Sánchezovou náměstek Tlapa uvedl, že Mexiko je naším druhým největším obchodním partnerem na západní polokouli, hned za USA. Obrat vzájemného obchodu se pohybuje kolem 38 miliard korun ročně (1,6 mld. USD). Kromě tradičního obchodu bychom rádi rozvíjeli i spolupráci v oblasti vědy a inovací. Závěrem pozval jejího kolegu, náměstka průmyslu a obchodu k návštěvě ČR během Iberoamerického týdne v červnu 2020.

.