Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Stašek jednal s partnery v Kostarické republice
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek jednal s partnery v Kostarické republice

 

Státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí Miloslav Stašek navštívil ve dnech 5. a 6. února 2020 Kostarickou republiku, kde vedl jednání  s ministrem zahraničí a kultu Kostariky Rodolfem Solano Quirósem,  vice-prezidentkou Kostarické republiky Epsou Campbell Barr, náměstkem ministryně zahraničního obchodu Duyayner Salas Chaverrim a dalšími vrcholnými představiteli země.

Státní tajemník Miloslav Stašek jednal s ministrem zahraničních věcí a kultu Kostarické republiky Rodolfem Soleno Quirósem jako vůbec první zahraniční host po jeho uvedení do úřadu téhož dne. Oba partneři se shodli na pravidelném konání politických konzultací na úrovni MZV obou zemí a vyšší frekvenci vzájemných kontaktů na vrcholné úrovni. Ministr Quirós přislíbil, že stejně jako státní tajemník Stašek byl jeho prvním zahraničním hostem, i on v regionu střední Evropy jako první zamíří do České republiky.  Jednáním rezonovaly zejména aktuální otázky dalšího vývoje a řešení situace ve Venezuele, stranou zájmu nezůstala relace Kostariky s ostatními zeměmi Latinské a Střední Ameriky a Karibiku, jakož i multilaterální témata. Předmětem diskuze bylo i další posílení bilaterální relace se zvláštním zřetelem na intenzifikaci kontaktů v oblasti ekonomické spolupráce. V tomto kontextu se kostarická strana živě zajímala o model fungování a podpory ekonomické diplomacie ČR.

S vice-prezidentkou Kostariky Epsou Campbell Barr a následně i náměstkem ministryně zahraničního obchodu Duyayner Salas Chaverrim se státní tajemník shodl na nutném rozvoji a podpoře kontaktů nejen na vysoké vládní úrovni, ale i rozvoji kontaktů na úrovni B2B vazeb jednotlivých podnikatelských subjektů. Jako prioritní sektory pro české exportéry se beze sporu jeví rozvoj dopravní infrastruktury vč. slibných příležitostí v oblasti kolejové dopravy (EMU a DMU jednotky), rozvoj turistiky a s tím spojené infrastruktury, environmentální technologie s vysokou přidanou hodnotou, zejm. v oblasti nakládání s odpady, recyklace, čističek odpadních vod a úpraven vody, ale rovněž energetika, těžba nerostů a lesnictví.

Rozvoji cestovního ruchu a turistiky mezi ČR a Kostarikou bylo věnováno setkání s náměstkyní Ministerstva cestovního ruchu Dyalou Jimenez. Uvedený sektor patří v Kostarice k nejrozvinutějším, přičemž stále skýtá slibné příležitosti k prohloubení vzájemné spolupráce. Státní tajemník Stašek ocenil stabilitu kostarického trhu, která je dobrým předpokladem pro rozvoj vzájemného obchodu obou zemí.

Státní tajemník Stašek jednal s partnery v Kostarické republice

Státní tajemník Stašek jednal s partnery v Kostarické republice

.