Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa v Bruselu jednal o nové rozvojové strategii EU pro Afriku
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa v Bruselu jednal o nové rozvojové strategii EU pro Afriku

 

Náměstek Martin Tlapa se 13. února 2020 v Bruselu zúčastnil neformálního oběda ministrů pro rozvojovou spolupráci EU pořádaného komisařkou pro mezinárodní partnerství Juttou Urpilainen a Vysokým představitelem Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepem Borrellem. Oběda se také účastnil zástupce chorvatského předsednictví v Radě EU ministr pro zahraniční a evropské otázky Gordan Grlic Radman.

Setkání ministrů pro rozvoj sloužilo k přípravě nové strategie EU pro Afriku, která má být na podzim schválena společně s africkými státy na summitu EU-AU. Strategie se má zaměřit na využití finančních nástrojů a na spolupráci s africkými státy zejména v oblastech naplňování cílů udržitelného rozvoje, životního prostředí, vytváření pracovních míst, na digitalizaci a oblast míru a bezpečnosti.

Náměstek Tlapa se na okraj oběda setkal s komisařkou Urpilainen, která potvrdila svůj zájem o brzkou návštěvu Prahy.

Z pohledu ČR by měla strategie EU pro Afriku zohledňovat posun k využívání finančních nástrojů ve spolupráci s africkými státy. Dále by se měla zaměřit na širší řešení problémů např. v oblasti zdraví a na využití sektoru zdravotnictví. Strategie by také měla spojovat ekonomické, rozvojové a bezpečnostní priority EU a Afriky.

.