Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal v Mnichově s šéfem americké diplomacie Pompeem a dalšími státníky

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zastupoval 14. a 15. února 2020 Českou republiku na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Ta je nejvýznamnějším neformálním setkáním světových politiků v oblasti bezpečnosti a obrany. Ministr Petříček se na okraj této prestižní akce setkal s celou řadou svých protějšků včetně ministra zahraničních věcí USA Mikea Pompea.

„Mnichovská bezpečnostní konference je zásadním místem k diskusi o zahraničněpolitických otázkách. Bezpečnost Evropy a obrana proti vnějším hrozbám tvoří velkou část naší diplomacie. Jsem rád, že jsem měl v Mnichově jedinečnou možnost jednat o těchto tématech se svými kolegy z USA, Kanady, Íránu, Norska a dalších zemí,“ zhodnotil 56. ročník konference šéf české diplomacie.

Tématy letošní konference byly otázky budoucnosti západního světa, Evropské unie a Německa a bezpečnost z mnoha úhlů pohledu. Státníci z celého světa a představitelé mezinárodních organizací se letos zabývali kolektivní obranou, současnými konflikty, odolností, mezinárodní spoluprací či multilateralismem. Významnými tématy akce byly také klimatické změny a zavádění technologií 5G.

„Kyberbezpečnost a problematika bezpečnosti sítí 5G letos patřila mezi výrazná témata Mnichovské bezpečnostní konference. Potěšilo mě, že v diskusích tu rezonovaly také závěry Pražské 5G konference, kterou jsme loni uspořádali na půdě Ministerstva zahraničních věcí. Letos na toto téma naváže v květnu druhý ročník akce pod taktovkou NÚKIB,“ řekl ministr Petříček.

V rámci konference jednal ministr Tomáš Petříček s protějšky z několika států včetně šéfa íránské diplomacie Mohamada Džáváda Zarífa, kanadského ministra zahraničí Francois-Philippe Champagne či norské ministryně zahraničí Ine Eriksen Søreideové. „V Mnichově jsme našli čas na schůzku také s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. USA jsou naším zásadním spojencem v NATO a boji proti Daeš. Pana ministra jsem zároveň pozval do České republiky,“ uvedl Petříček. Ten dále jednal s se slovinským ministrem Miro Cerarem, gruzínským protějškem Davidem Zalklalianim či španělskou ministryní Marií Aránzazu González Layaovou a arménským zaminirem Zohrabem Mnatsakanyanym. Šéf české diplomacie se setkal také s generální tajemnicí Rady Evropy Marijí Pejčinović Burićovou.

.