Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Česká republika vyšle do Číny vládní speciál s humanitární pomocí
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika vyšle do Číny vládní speciál s humanitární pomocí

 

Vláda dnes na svém jednání schválila návrh ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka na vyslání vládního speciálu s humanitární pomocí do Číny v souvislosti s bojem proti koronaviru. České letadlo do Číny dopraví materiální pomoc, kterou shromažďují Kancelář prezidenta republiky, kraje, obce, firmy a neziskové organizace.
 

„Počítáme s tím, že vládní speciál bude mít na palubě až 7 tun materiální zdravotnické pomoci. Nyní projednáváme příslušná povolení s čínskými úřady tak, aby letoun mohl do Číny zamířit na přelomu února a března,“ informoval ministr Tomáš Petříček.

Na organizaci pomoci bude spolupracovat Český červený kříž a Čínský červený kříž, který bude koordinačním příjemcem pomoci na čínské straně. Dnes schválený materiál reaguje na požadavky čínských provincií, měst a univerzity, které u nás mají své partnery.

Jedná se již o druhou dodávku materiální humanitární pomoci, kterou ČR v souvislosti s bojem proti koronaviru Číně poskytuje. První část této pomoci – celkem 4,5 tun zdravotnických prostředků – by měla odletět tento týden z Vídně, a to speciálem kofinancovaným Evropskou komisí. Tento let přepraví také pomoc poskytnutou Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem.

Česká republika dále přispěla 6 miliony korun na program podpory nejen Číny, ale i dalších virem postižených a ohrožených zemí. Součástí programu vyhlášeného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je také výzkum a vývoj účinné léčby a prevence této nemoci.

.