Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Češi v organizacích
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra Martin Povejšil vedl českou delaci na jednání Rady OSN pro lidská práva

 

Delegace České republiky vedená náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Povejšilem se dne 25. února 2020 zúčastnila jednání na vysoké úrovni v rámci 43. řádného zasedání Rady OSN pro lidská práva (RLP) v Ženevě. Na okraji zasedání jednal s náměstkyní generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ilzou Kehris a se zvláštním představitelem EU pro lidská práva Eamonem Gilmorem. Náměstek Povejšil se rovněž setkal s náměstkem ministra zahraničí Albánie Agronem Tarem. Během návštěvy podpořil Čechy pracující v mezinárodních institucích.

Náměstek Povejšil ve svém projevu připomněl 75. výročí založení Organizace spojených národů a podpořil reformní úsilí generálního tajemníka OSN i aktivity současného předsednictví Rady OSN pro lidská práva. Informoval rovněž o české vlajkové iniciativě na podporu účasti ve veřejném a politickém životě a připravované akci ke svobodě pokojného shromažďování a sdružování. Vzhledem k rostoucím útokům na svobodu médií vyzval k větší ochraně novinářů. „Každý rok jsou desítky novinářů zavražděny a stovky vězněny,… tento trend musíme zastavit“, apeloval náměstek Povejšil na mezinárodní společenství. Podobně jako vysoká komisařka OSN pro lidská práva poukázal rovněž na potřebu bezodkladně řešit lidská práva v digitálním kontextu. Na pozadí případu české humanitární organizace Člověk v tísni upozornil dále na zhoršující se stav lidských práv v Rusku a jím okupovaném Krymu. Jménem ČR vyjádřil rovněž podporu prozatímnímu prezidentovi Venezuely Juanu Guaidó a vyzval tamní vládu k okamžitému řešení politické, sociální a ekonomické krize, která zanechává miliony občanů bez přístupu k jídlu, lékům a sociálním službám.

O prioritách svého aktuálního členství v Radě OSN pro lidská práva jednal náměstek Povejšil s řadou partnerů. S náměstkyní generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ilzou Kehris se věnoval aktuálním mezinárodním tématům i lidskoprávním výzvám, které se ČR snaží aktivně řešit. Při setkání se zvláštním představitelem EU pro lidská práva Eamonem Gilmorem se zaměřil na přípravu jeho návštěvy v ČR. Partner vysoce ocenil práci českého experta ve svém týmu. Náměstek ministra evropských a zahraničních záležitostí Albánie Agron Tare představil kandidaturu své země do Rady bezpečnosti OSN. Rozhovor se dále zaměřil na vzájemnou spolupráci v mezinárodních organizacích s důrazem na OBSE a evropskou integraci. Během své návštěvy náměstek Povejšil rovněž diskutoval s Čechy pracujícími v mezinárodních institucích možnosti bližší spolupráce.

Rada OSN pro lidská práva je klíčovým orgánem Organizace spojených národů zabývajícím se lidskými právy ( https://www.ohchr.org/EN/HRBodies/HRC/Pages/Home.aspx).  ČR byla na podzim 2018 úspěšně zvolena Valným shromážděním OSN členem Rady na léta 2019-2021. V minulosti v tomto orgánu zasedala již dvakrát – v letech 2006-2007 a 2011-2014. Díky své tradici patřila ČR jako člen i pozorovatel vždy k aktivním zemím s jasnou a viditelnou lidskoprávní politikou.

galerie

Galerie

.