Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Justice
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR uspěla u Soudního dvora EU ve sporu týkajícím se zdanění zahraničních společností

 

Soudní dvůr EU vynesl 27. února 2020 rozsudek, ve kterém potvrdil, že česká právní úprava zdanění společností, které mají místo skutečného vedení v ČR a statutární sídlo v jiném členském státě, je slučitelná s unijním právem.

Předmětem sporu ve věci C-405/18 AURES Holdings byla otázka, zda české orgány musí umožnit zahraniční společnosti, která do České republiky přesunula místo svého faktického vedení z jiného členského státu EU, uplatnit daňovou ztrátu vzniklou v minulosti v tomto jiném členském státě. Česká právní úprava takový přenos ztrát neumožňuje s ohledem na potřebu zachování rovnoměrného rozdělení zdaňovacích pravomocí mezi členskými státy a riziko dvojího uplatnění daňových ztrát. Soudní dvůr se s argumenty ČR plně ztotožnil a ve svém rozsudku potvrdil, že z unijního práva nevyplývá povinnost členského státu zohlednit tento druh daňových ztrát.

V řízení před Soudním dvorem zastupovala ČR Kancelář vládního zmocněnce Martina Smolka, která je součástí Ministerstva zahraničních věcí.

.