Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vládní speciál vyrazil do Číny s humanitární pomocí.
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vládní speciál s humanitární pomocí v boji proti koronaviru zamířil do Číny

 

V neděli 1. března 2020 v 5 hodin odletěl do Číny vládní speciál s humanitární pomocí. Na palubě českého letadla je 5 tun zdravotnického materiálu, který čínské straně na boj proti koronaviru zasílají kraje, města i soukromé firmy.

Složení pomoci reaguje na požadavky čínských provincií, měst a univerzit, které mají v České republice své partnery. Mimo jiné jde o více než 780 tisíc párů rukavic, 43 tisíc roušek a respirátorů či 6 800 ochranných oděvů.

Dary shromáždily Kancelář prezidenta republiky, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, nebo např. město Třebíč, ze soukromých firem pak například Škoda auto a.s.

 „Jsem rád, že můžeme Číně takto pomoci, aniž bychom ohrozili sami sebe. Je zapotřebí solidarity, abychom společně tuto složitou situaci zvládli. Chci poděkovat všem přispěvatelům,“ řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Humanitární pomoc by měla dorazit do Pekingu podle plánu v pondělí 2. března 2020 odpoledne místního času. Čínské straně ji předá velvyslanec České republiky v Čínské lidové republice Vladimír Tomšík. První letadlo s českou vládní materiální pomocí odletělo do Číny z Vídně přesně před týdnem, let spolufinancovala Evropská komise.

.