Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček se setkal s Olehem Sencovem
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček se setkal s Olehem Sencovem

 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se 3. března 2020 neformálně setkal s ukrajinským režisérem a bývalým politickým vězněm Olehem Sencovem. Během rozhovoru ministr Petříček vyjádřil úctu za jeho neúnavné nasazení a osobně pogratuloval k převzetí Sacharovovy ceny, každoročně udělované Evropským parlamentem významným osobnostem za svobodu myšlení.

Za přítomnosti ukrajinského velvyslance v ČR ministr Petříček podpořil územní celistvost Ukrajiny a vyjádřil podporu jejím vnitřním reformám. „Stabilní a prosperující Ukrajina je v našem ekonomickém zájmu a zvyšuje bezpečnost ČR“, zdůraznil. Nezastupitelnou roli v transformačním úsilí sehrává občanská společnost. Oleh Sencov poděkoval ministru Petříčkovi za postoje ČR k nelegální anexi Krymu ze strany Ruské federace a k pokračujícímu konfliktu na východě Ukrajiny. Partneři si rovněž vyměnili názory na aktuální situaci na Ukrajině a zhoršující se stav lidských práv v Rusku.

Oleh Sencov je ukrajinský filmový režisér a odpůrce ruské anexe Krymu, za což byl v roce 2015 odsouzen k 20 letům vězení. V roce 2018 držel téměř půl roku hladovku a požadoval propuštění ukrajinských politických vězňů. Z ruského vězení byl propuštěn v září 2019, krátce po svém propuštění si Oleh Sencov převzal Sacharovovu cenu za rok 2018. V Praze vystoupí na zahájení Festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Festival se koná pod záštitou ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka.

.